سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱

سفره قندی

 

 

سفره قندی

سفره قندی


«صادق صادقی» تهیه کننده برنامه «سفره قندی» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

کارگردان تلویزیونی: سید علی اصغر طهماسبی

مجری : سیده سارا موسوی، مهدی عباس زاده

نویسنده : مهدی دولتخواه

تدوینگر: علیرضا هاشمی مقدم

عروسک گردان:سامان ضابطی

برنامه به صورت استودیویی تولید و پخش می شود و از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده است. در بخش زنده با حضور مجری و کارشناس در استودیو، به بررسی موضوع برنامه پرداخته می شود. طراحی و اجرای آیتم های ضبطی برنامه نیز متناسب با موضوع برنامه خواهد بود.

- بخش زنده شامل قسمت های ذیل می باشد: 

1) بخش کارشناس حضوری: در این بخش با توجه به موضوع برنامه، کارشناسی از روانشناسان، جامعه شناسان، مشاور خانواده، کارشناس و مشاور برنامه ریزی و مدیریت زمان، کارشناس تخصصـی در حـوزه مصرف بهینـه و ... دعوت شـده و به گفتگـو با مجری برنامه می پردازد. بینندگان نیز از طریق ارتباط زنده تلفنی سؤالات خود را پیرامون موضوع برنامه مطرح می کنند و توسط کارشناس به آن ها پاسخ داده می شود. (مدت زمان: 15 دقیقه)

2) قرائت پیامک های مخاطبین: در این بخش پیامک های دریافتی از مخاطبین توسط مجری قرائت می شود.

3) قرائت خبرها و مطالب پربازدید دنیای مجازی: در این قسمت خبر های مهم و پر بازدید دنیای مجازی که مرتبط با موضوع برنامه نیز می باشد، قرائت می گردد. این خبرها در بخشی از دکور که به صورت پرده آبی طراحی شده و یا ال سی دی تعبیه شده، نمایش داده می شوند. در این آیتم همچنین از مشارکت بینندگان جهت ارسال مطالب مهم دنیای مجازی استفاده می شود. (مدت زمان: 5 دقیقه).

4) هنرهای خانه داری: این قسمت شامل پنج بخش: آشپزی، شیرینی پزی، چیدمان و هارمونی وسایل منزل و دکور خانه، گیاهان آپارتمانی و هنر استفاده از وسایل و خواص مواد می باشد که در روزهای مختلف هفته در کنداکتور پیش بینی شده و توسط کارشناسان متخصص آموزش داده می شود. (مدت زمان: 8 دقیقه)

5) توصیه های ضروری: این قسمت شامل پنج بخش: توصیه های حقوقی، توصیه های ایمنی و نکات مهندسی، گیاهان دارویی، آموزش استفاده صحیح از وسایل الکترونیکی به ویژه موبایل و اصول همسایه داری و فرهنگ آپارتمان نشینی می باشد. توصیه ها بسیار کوتاه، مفید و مبتلا به خانواده ها است. (مدت زمان: 7 دقیقه)

- بخش ضبطی برنامه شامل آیتم های ذیل است:

1) زندگی جاریست (نماهنگ): در این بخش تصاویری مناسب از مردم و خانواده ها در کنار هم و در محیط های شهر و روستا با استفاده از موسیقی مناسب تولید و پخش خواهد شد. (مدت زمان: 4 دقیقه)

2) خندیدن سخت نیست: از آنجایی که خنده و شادی لازمه زندگی و خانواده ها است؛ در این بخش گزارش های طنز مردمی مرتبط با موضوع برنامه تولید و پخش خواهد شد. رویکرد اصلی این بخش "بیان تأثیرات خنده در زندگی" است. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

3)  کودکان می بینند: شیرین زبانی های کودکان و صحبت های ظاهراً کودکانه آن ها پر از نکات روانشناسی در ارتباط والدین و فرزندان و نکته سنجی کودکان در دیدن رفتارهای پدر و مادر است. در این آیتم صحبت های چنـد کودک پیرامـون یک موضـوع پشت سر هم قرار داده می شود و با تدوین و موسیقـی مناسب این شیرین زبانی ها به تصویر کشیده خواهد شد که براساس آن ها نتیجه گیری نیز راحت و امکان پذیر است. نکاتی نیز در این خصوص توسط کارشناس برنامه بیان خواهد شد. (مدت زمان: 5 دقیقه)

4) از بزرگتر ها بشنویم: در این آیتم داستان های شنیدنی و آموزنده از تجربیات ارزشمند افراد کهنسال بیان می شود. شکل ساختاری این آیتم به صورت روایتگری از سوی صاحب تجربه و در لوکیشن های متفاوت می باشد. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

5) مادرانه: در این آیتم اعضای یک خانواده بزرگ در یک روز تعطیل، مهمان دستپخت مادربزرگ خانواده هستند. روایت سنت های مهمان ایرانی، پرداخت به موضوع صله رحم و یادآوری حصول آرامش این دیدارها از جمله اهداف این آیتم است. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

6) صفر تا صد: این آیتم داستان ابزار، اشیاء، خوارکی ها و همه چیزهایی است که انسان بدون توجه به پیشینه تولیدی آن شاید حتی در مصرف آن دچار سهل انگاری گردد. مثلاً نان، از پاشیدن بذر در مزرعه، دروی گندم، آسیاب، پخت و در نهایت لحظه ای که پای سفره یک خانواده با جمله الهی شکر در دهان قرار می گیرد به تصویر کشیده خواهد شد. (مدت زمان: 5 دقیقه)

7) تلنگر: در این آیتم داستان وقایع ناخواسته ای که بر اساس یک لحظه غفلت و یا ساده انگاری بوده و باعث شده دوران سختی برای آن خانواده به وجود آید، از زبان افرادی که مبتلا به آن هستند بیان می شود. هدف از این آیتم ایجاد تلنگر و بیان عبرت های داستان برای بییندگان می باشد. لوکیشن این آیتم نیز ثابت نبوده و بسته به داستان در مکان های مختلف تولید خواهد شد. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

8) حکایت نقش ها (روان شناسی نقاشی کودکان): از آنجایـی که بسیاری از نگرانـی ها، تشویش ها و حرف هـای درون کودکان در نقاشی های به ظاهر چند خطی و بی مفهوم آنان متبلور می شود. چنانچه والدین تخصصی هرچند اندک در درست دیدن نقاشی فرزندان خردسال خود داشته باشند شاید تصحیحی در رفتارهای خویش بعمل آورده و یا حتی در بعضی رفتارهای خود تجدیدنظر کنند.

در این بخش چند کودک نقاشی هایی را ترسیم کرده و در پایان یک متخصص توضیحات مختصری در مورد هر یک بیان می کند و بینندگان با نشانه ها و کدهای روانشناسی نقاشی کودکان آشنا می شوند. (مدت زمان: 5 دقیقه)

9) خاطرات خانوادگی: نمایش عکس ها و آلبوم های یک خانواده که در گذر زمان افراد آن، بزرگ و مسن شده اند. به تصویر کشیدن زیبایی های زندگی و یادآوری گذر زمان از اهداف اولیه این آیتم می باشد. ضمن اینکه نمایش عکس ها باعث بالارفتن جذابیت برنامه و تعامل بیشتر مخاطبان نیز می شود. (مدت زمان: 5 دقیقه)

10) داستانک: در این آیتم داستان های عجیب و یا طنز که ضمن جذابیت، دارای پیام هستند از زبان افراد مختلف روایت می شود. بدین منظور روایتگر که یک مجری یا بازیگر حرفه ای و یا یک بیننده است (که در خود استعدادی سراغ دارد و از طریق پیامک خواستار حضور و بازخوانی این داستانک شده است) در استودیو حضور می یابد و داستان را بیان می کند. بیان داستانک ها به این نحو باعث تقویت ارتباط بینندگان و پویاتر شدن برنامه می شود. (مدت زمان: 5 دقیقه)

11) چی می پزی؟ : در این آیتم دوربین به منزل بینندگان رفته و آشپزی آنان به تصویر کشیده می شود. غذایی که در این آیتم آماده می شود یک غذای سنتی مناطق مختلف ایران و ترجیحاً بومی استان، خواهد بود. از گویش محلی استفاده خواهد شد و برای بالارفتن جنبه شادی و سرگرمی در حین آشپزی کارهای سرگرم کننده مثلاً: آواز خواندن مرد خانواده در حین خردکردن پیاز و ... به تصویر کشیده می شود. ترویج قناعت و ساده زیستی و همچنین آموزش شاد زیستن از جمله اهداف این آیتـم است. از بینندگان درخواست می شود به شرکت کننده امتیاز بدهند و در پایان ماه برنده به همراه خانواده به برنامه دعوت می شود. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

- تفاوت این آیتم با آیتم هنرهای خانه داری این است که: آیتم "چی می پزی؟" تخصصی نیست، حتماً غذا بومی یکی از مناطق ایران و بیشتر استان خراسان جنوبی است، رویکرد طنز و سرگرمی در آن پر رنگ است و چگونگی روابط خانوادگی و توانایی شاد بودن حتی با یک آشپزی ساده را نمایش می دهد.

12) گزارش موضوعی: گزارش های مردمی پیرامون موضوع برنامه تولید خواهد شد. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

13) هم استانی ها: در این آیتم گزارش هایی از هم استانی هایی که در دیگر مناطق کشور به خصوص کلان شهرها (همچون تهران، مشهد و ...) ساکن هستند با موضوع تفاوت سبک زندگی در داخل استان و سایر نقاط کشور تولید می شود. (مدت زمان: 5 دقیقه)

14) رسانه اونوری: این آیتم طنز نمایشی یک شبکه تلویزیون ماهواره ایست که در ارتباط با بینندگان خود، برای مشکلات خانوادگی آنان راه حل می دهد. هدف آیتم جدا از سرگرمی، طنز و جلب بینندگان، به نقد کشیدن مشاوران و مشورت های سطحی و بدون فکر و دانش است. (مدت زمان: 5 الی 8 دقیقه)

 

- در روزهای پنجشنبه خلاصه ای از برنامه های کل هفته پخش می گردد. همچنین مهمانانی از شهرستان های مختلف استان به صورت خانوادگی با پوشش ها، لهجه ها و رسم و رسومات خاص خانواده های آن شهرستان مهمان برنامه خواهند بود.

- در مناسبت های مختلف، آیتم های برنامه متناسب با آن مناسبت تولید و پخش خواهد شد.

- رویکرد اصلی برنامه پرداخت ویژه به موضوع خانواده بر مبنای سخن رهبر معظم انقلاب است که می فرمایند: "مسئله مادری، مسئله ی همسری، مسئله خانه و خانواده، مسائل بسیار اساسی و حیاتی است. در همه طرح هایی که ما داریم بایستی «خانواده» مبنا باشد".

- موضوعات فصل بهار به شرح ذیل مصوب گردید:

- تاریخ: 18 و 20 و 22/01/1397؛ موضوع: "مادر، تبیین جایگاه مادر در فرهنگ ما".

- تاریخ: 25 و 27 و 29/01/1397؛ موضوع: "خانواده - کودکان"؛ مناسبت: "مبعث پیامبر اکرم (ص)".

- تاریخ: 1 و 3 و 05/02/1397؛ موضوع: "خانواده - نوجوانان"؛ مناسبت: "ولادت حضرت ابوالفضل (ع)".

- تاریخ: 8 و 10 و 12/02/1397؛ موضوع: "خانواده - جوانان"؛ مناسبت: "روز جوان، ولادت امام زمان (عج)".

- تاریخ: 15 و 17 و 19/02/1397؛ موضوع: "خانواده – عزت نفس و تمرین بزرگ منشی".

- تاریخ: 22 و 24 و 26/02/1397؛ موضوع: "خانواده – اخلاق نیکو".

- تاریخ: 29 و 31/02/1397 و 02/03/1397؛ موضوع: "خانواده – رمضان، استفاده از ظرفیت این ماه در ایجاد الفت"؛ مناسبت: "آغاز ماه مبارک رمضان".

- تاریخ: 5 و 7 و 09/03/1397؛ موضوع: "خانواده – بخشندگی و اکرام"؛ مناسبت: "وفات حضرت خدیجه (س)، ولادت امام حسن مجتبی (ع)".

- تاریخ: 12 و 14 و 16/03/1397؛ موضوع: "قداست خانواده و قدر و قیمت آن"؛ مناسبت: "شب های قدر".

- تاریخ: 19 و 21 و 23/03/1397؛ موضوع: "خانواده – اوقات فراغت و برنامه ریزی مناسب".

- تاریخ: 26 و 28 و 30/03/1397؛ موضوع: "آغاز سلسله مباحث پیوسته از زمان مناسب برای بچه دار شدن تا الگوهای فرزند پروری و ادامه ی مباحث تا ازدواج".

 

شما مخاطب عزیز می توانید روزهای زوج (شنبه، دوشنبه و چهارشنبه) ساعت 10 صبح بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز در ساعت 18 همان روز پخش می شود.

 

سال تولید: 1397
رای شما
میانگین (8 آرا)
The average rating is 4.125 stars out of 5.