سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱

صبح خاوران

 

 

صبح خاوران

صبح خاوران


تهیه کنند گی   صبح خاوران  را « غلامرضا شاهانی   » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

کارگردان :سید علی اصغر طهماسبی، امید واحدی فر

مجری: مسعود حسنی

نویسنده:مسعود حسنی

گزارشگر: مسعود خسروی

تدوینگر:محمد باقر شاهد وطاهره نوکی

رویکرد اصلی برنامه "اثر گذاری بر رفتار اجتماعی، ایجاد روحیه نشاط و شادابی در جامعه و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی" است. برنامه در فضای باز مرکز (با استفاده از آلاچیق، طراحی باغچه و آب نما) اجرا می شود و دارای دو بخش زنده و ضبطی است. مدت زمان بخش زنده برنامه حدود 40 دقیقه و بخش ضبطی آن حدود 17 الی 20 دقیقه خواهد بود.

در بخش زنده برنامه، علاوه بر حضور مجری (آقای مسعود حسنی)، بخشهایی پیش بینی شده که به شرح ذیل است: 

- ناشتا: در این بخش کارشناس برنامه پیرامون: تغذیه سالم، سبک زندگی صحیح در خوردن و آشامیدن و باورهای نادرستی که گاه در جامعه ترویج داده شده و آسیب شناسی آنها صحبت می کند. (این بخش به صورت یک روز درمیان در برنامه وجود دارد).

- یک فنجان خبر: در این بخش اخبار هر روز سطح استان توسط مجری و گاهاً با چاشنی طنز قرائت می شود.

- ارتباط با کارشناس هواشناسی، پلیس راهور و ...: به فراخور برنامه با کارشناس هواشناسی و پلیس راهور ارتباط تلفنی برقرار می شود. همچنین در صورت برگزاری مراسم های ویژه در استان و نیز در مناسبت های خاص، با مسئولین مربوطه ارتباط تلفنی برقرار خواهد شد.

 

 

- قرائت پیامک های مخاطبین: در فواصل برنامه، پیامک های دریافتی از مخاطبین توسط مجری قرائت خواهد شد.

- نرمش و ورزش: در هر برنامه نرمش صبحگاهی با حضور ورزشکاران و به مدت 5 دقیقه، اجرا می شود.

- اجرای موسیقی زنده محلی و پاپ: در مناسبت های خاص و به ویژه اعیاد، از حضور خواننده در بخش زنده استفاده خواهد شد.

بخش ضبطی برنامه شامل آیتم های ذیل است:

- سطر اول (آیتم ثابت): در این آیتم نکته های ناب و پر محتوا از بزرگان، نویسندگان، سیاست مداران و دولت مردان ایرانی اسلامی، قرائت می شود. مدت زمان این بخش 1 دقیقه است.

- دشت اول (روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه): در این آیتم با هدف آشنایی با مشاغل استان و با محوریت "روزی حلال و تولید کالای ایرانی" گزارش توسط آقای "مسعود خسروی" تولید خواهد شد. مدت زمان این بخش حدود 5 تا 6 دقیقه خواهد بود.

- نماهنگ (آیتم ثابت): به فراخور زمان برنامه، یک الی دو قطعه موسیقی شاد همراه با تصاویر (آرشیوی و تولیدی) با موضوع تکاپوی مردم در جامعه به ویژه در شروع صبحی بانشاط تهیه و پخش می شود.

- قاب شما (آیتم ثابت): عکس های ارسالی مخاطبان مرتبط با موضوع برنامه و یا با موضوع آزاد، در برنامه پخش خواهد شد. مدت زمان این آیتم حدود 2 دقیقه است.

- صبح کودک (آیتم ثابت): قسمتی از یک انیمیشن کودکانه به صورت تأمینی و به مدت حدود 5 دقیقه پخش خواهد شد.

- معرفی کتاب (روز سه شنبه): در این آیتم که به مدت 3 دقیقه تولید می شود؛ بخشی از یک کتاب مرتبط با موضوع برنامه، توسط گزارش شوندگان قرائت می شود. سپس توضیحات تکمیلی درخصوص کتاب نیز به صورت نریشن تصویر بیان می گردد.

- معرفی مشاهیر(روز یکشنبه): این آیتم به دو شکل قابل اجرا است: تصویر و عکسی از شخصیت مورد نظر به مردم نشان داده می شود و یا اینکه بنری (به ابعاد نیم در یک متر) در محل رفت و آمد مردم گذاشته می شود و از آن ها خواسته می شود تا اطلاعات خود را درخصوص شخصیت مورد نظر بیان کنند. سپس اطلاعات تکمیلی توسط نریتور بیان می شود. مدت زمان این آیتم حدود 5 دقیقه است.

- طرز غزل (روزهای یکشنبه، سه شنبه، پنج شنبه): در این آیتم، بخشـی از اشعـار شعرای مطرح استان توسط خود شاعر و در فضـای طبیعت قـرائت می شود. مدت زمان این آیتم حدود 2 دقیقه است.

- زنده به عشق (روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، پنج شنبه): با عنایت به برگزاری کنگره ملی شهدای استان در مهرماه سال جاری، در این آیتم شهدای استان در قالب نریشن و گرافیک و یا آیتم های آرشیوی معرفی خواهند شد. مدت زمان این بخش حدود 2 دقیقه است.

- وله:  تعداد 5 وله گرافیکی و تصویری با موضوع "صبـح و زندگـی در سطح استان" در کل برنامـه تولیـد و پخش خواهـد شد. (از وله های برنامه صبح خاوران به تهیه کنندگی آقای مهدی مودی نیز در برنامه استفاده خواهد شد).

- لازم به ذکر است برنامه در روزهای 25 و 26 خرداد به مناسبت عید سعید فطر تولید و پخش می شود. اجرای موسیقی زنده، حضور کارشناس مذهبی و طرح مباحث مرتبط با عید فطر، حضور کارشناس فرهنگ عامه و بحث پیرامون آداب و رسوم ویژه عید فطر در استان و گزارش تبریک مردم از جمله بخش هایی است که به این مناسبت اختصاص خواهد داشت.

 

** موضوعات پیشنهادی برنامه عبارتند از:

- از تاریخ 26/03/1397 الی 31/03/1397: موضوع: "کمک و یاری رساندن به همدیگر".

- از تاریخ 02/04/1397 الی 07/04/1397: موضوع: "شکرگزاری بابت نعمت سلامتی و تندرستی و دوری از مصرف دخانیات"؛ مناسبت: "روز جهانی مبارزه با مواد مخدر".

 

 

- از تاریخ 09/04/1397 الی 14/04/1397: موضوع: "اهمیت کار و تلاش در زندگی و توجه به کارآفرینی"؛ مناسبت: "هفته کارآفرینی".

- از تاریخ 16/04/1397 الی 21/04/1397: موضوع: "تربیت و پرورش فرزندان و نقش والدین در این زمینه"؛ مناسبت: "هفته ادبیات و کودکان".

- از تاریخ 23/04/1397 الی 28/04/1397: موضوع: "اهمیت گفتمان در خانواده و نقش مؤثر دختران در جامعه و خانواده"؛ مناسبت: "آغاز دهه کرامت، ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر".

- از تاریخ 30/04/1397 الی 04/05/1397: موضوع: "اهمیت شادی و نقش آن در زندگی"؛ مناسبت: "دهه کرامت".

- از تاریخ 06/05/1397 الی 11/05/1397: موضوع: "هدیه دادن، زندگی و نشاط دادن به دیگران"؛ مناسبت: "روز اهداء خون".

- از تاریخ 13/05/1397 الی 18/05/1397: موضوع: "کرامت انسانی، تکریم بزرگان و افراد جامعه در روابط اجتماعی"؛ مناسبت: "هفته حقوق بشر و کرامت انسانی".

- از تاریخ 20/05/1397 الی 25/05/1397: موضوع: "ازدواج، ازدواج آسان و مشارکت اجتماعی"؛ مناسبت: "سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) (روز ازدواج)".

- از تاریخ 27/05/1397 الی 01/06/1397: موضوع: "آزاده بودن و اهمیت استقال در زندگی"؛ مناسبت: "سالروز ورود آزادگان به میهن".

 

شما مخاطب عزیز می توانید شنبه تا پنجشنبه هر هفته در ساعت 7:30، برنامه «صبح خاوران» را از شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی بیننده باشید. گزیده برنامه های پخش شده در هفته نیز روز جمعه ساعت 7:30 پخش می شود.

سال تولید: 1397
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.