سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۸ دی ۱۴۰۰

شب چراغ

 

 

شب چراغ

شب چراغ


Loading the player...

شب هنگام فرصتی است برای فراغت و استراحت از پس یک روز کار و تلاش. زمانی برای گردهم آمدن اعضای خانواده و ایجاد محفلی گرم، ساده و صمیمی و مجالی برای تجدید قوا برای شروع روزی دیگر در صبح فردا.

شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) برای این لحظات، ویژه برنامه ای با عنوان «شب چراغ» را تدارک دیده که در بازه زمانی 24 مهر لغایت 1 دی، راس ساعت 21:00 روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته مهمان خانه های هم استانی ها خواهد بود.

رویکرد برنامه «فرهنگ سازی و عنوان کردن مصادیق با نگاه فرهنگی» است که به صورت زنده و به مدت یک ساعت تولید و پخش می شود.

برنامه به صورت استودیویی تولید و پخش می شود. فضای استودیو در واقع اتـاقی از منزل است که معمولا شب نشینی و دورهمی در این اتاق انجام می شود. مهمانان برنامه از مشاغل، خانواده های موفق و مخترعین و ... خواهند بود که به تناسب موضوع برنامه در استودیو حضور خواهند داشت.

در برنامه از حضور دو مجری استفاده می شود. یک مجری وظیفه گفتگو با مهمانان را بر عهده دارد. همچنین داستانکهایی کوتاه از معضلات اجتماعی را نیز اجرا خواهد کرد. مجری دوم نیز بریده روزنامه و اخبار فضای مجازی را انتخاب کرده و با رویکرد نمایشی و درون مایه طنز و تلنگر، در برنامه اجرا خواهد کرد. وی همچنین وظیفه قرائت پیامک های دریافتی از مخاطبین را نیز بر عهده خواهد داشت. 

در فواصل بخش زنده برنامه، بخشهای متنوعی پخش خواهد شد که عبارتند از:

- سرسخن: در این آیتم که بخش ابتدایی برنامه است، سخنی از بزرگان پیرامون موضوع برنامه تولید خواهد شد. (پخش در هر روز).

- یاد ایام: در این آیتم موسیقی و فیلم هایی که مردم از گذشته با آن ها خاطره دارند (همچون مختارنامه، شب دهم و ...) پخش شده و مردم احساس خود و اگر خاطره ای از آن دارند را بازگو می کنند. (پخش در روزهای شنبه و چهارشنبه).

- مشاغل: در این بخش یک نفر به عنوان کارآموز به سراغ شغل مهمان برنامه خواهد رفت و با کارکردن در آنجا، تجربه یک روز کاری خود را بیان می کند. (پخش در روزهای یکشنبه و سه شنبه).

- گزارش واژه ها: در این آیتم چند واژه محلی و ضرب المثل هایی از هر شهرستان انتخاب شده و درخصوص معانی آنها از مردم سوال خواهد شد. این آیتم هم در بیرجند و هم در شهرستانها ضبط خواهد شد. (پخش در هر روز).

- نماهنگ: از تصاویر طبیعت، تصاویر استان و عکسهای ارسالی مخاطبین برای تولید نماهنگ استفاده خواهد شد. (پخش در هر روز).

- معرفی کتاب: در هر آیتم یک کتاب توسط مردم و در اماکن مختلف معرفی خواهد شد. به نحوی که هر قسمت از کتاب توسط یک شخص توضیح داده می شود که در واقع با این عمل کتابخوانی در بین مردم بیشتر رواج پیدا خواهد کرد. (پخش در روزهای شنبه و چهارشنبه).

- چرخ (معرفی نخبگان): در این بخش نخبگان و شرکت های دانش بنیان (که یکی از مولفه های مهم اقتصاد مقاومتی هستند) معرفی می شوند. شرکت های دانش بنیان بیشتر در حوزه فضای مجازی فعال هستند (پخش در روزهای دوشنبه).

- معرفی کارخانه های فعال در استان: در این آیتـم به سراغ کارخانـه های فعال سطـح استان رفته، با کارگـران و  مدیرعامل مصاحبه می شود و گزارشی از محیط کارخانه نیز تولید خواهد شد. در این بخش به خوبی می توان به تعامل دولت با بخش اقتصادی جامعه پرداخت. (پخش در روزهای دوشنبه).

- بدون شرح: این آیتم در قالب ویدئوهای کوتاه، از جنبه مثبت یا منفی به معضلات و آسیب های اجتماعی در جامعـه (همچون ازدواج آسان، عبور از خط عابر پیاده، حرکت موتور در پیاده رو، مصرف کالاهای ایرانی و ... ) می پردازد. (پخش در روزهای یکشنبه و سه شنبه).

- دعای پایانی: در هر برنامه دعای پایانی با استفاده از تصاویر شهر پخش خواهد شد. (پخش در هر روز).

در برنامه «شب چراغ» به موضوعاتی همچون: فرهنگ بهینه مصرف، حمايت از توليد ملي و مصرف كالاي ايراني، کارآفرینی و اشتغال، مهریه و ازدواج آسان ، فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ ورزش کردن، فرهنگ حقوق شهروندی و آپارتمان نشینی، فرهنگ ترافیک، محیط زیست و توسعه پایدار و ... پرداخته می شود.

 

سال تولید: 1395

تهیه کنندگی این برنامه را «امید واحدی فر» بر عهده دارد و عوامل زیر در تولید این برنامه همکاری می کنند:

مجری اول: محمدرضا زمانی پور، مسعود خسروی

مجری دوم: مهدی حقگو

کارگردان تلویزیونی: امید واحدی فر

تصویربرداران: حسین شریفی نیا، علی شریفی، حسن اکبری، محمد بهشتی

صدابردار: احسان جعفرزاده

دستیار تهیه: حسن اکبری، محمد بهشتی

نویسنده: مریم هاشمی، رقیه رضایی

گزارشگر: فرزانه مولایی

تدوینگر: محمدباقر شاهد

رای شما
میانگین (8 آرا)
The average rating is 2.875 stars out of 5.