جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

AB منفی، کمترین گروه خونی اهدا شده در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

AB منفی، کمترین گروه خونی اهدا شده در استان

AB منفی، کمترین گروه خونی اهدا شده در استان است.

AB منفی با یک درصد، کمترین گروه خونی اهدا شده در خراسان جنوبی است. سازمان انتقال خون استان، نیاز به گروههای خونی منفی دارد.

محمدرضا عاملی، مدیر عامل سازمان انتقال خون استان گفت: گروه خونی O مثبت با 32 درصد، گروه خونی B مثبت با 24 درصد،A  مثبت با 22 درصد و گروه خونی AB مثبت با 8 درصد بیشترین گروه های خونی اهدا شده در خراسان جنوبی اند.

محمدرضا عاملی، با اشاره به کمبود گروه های خونی منفی در خونهای اهدا شده خراسان جنوبی افزود: گروه خونی O منفی تنها 5 درصد، B و A منفی هر کدام  4 درصد و AB منفی تنها یک درصد خونهای اهدا شده در استان را شامل می شوند.

از ابتدای مهر امسال تاکنون 4 هزار و 50 نفر در خراسان جنوبی برای اهدای خون اقدام کردند که از این تعداد 3 هزار و 400 نفر موفق به خوندهی شدند.

207 نفر از اهدا کنندگان خون در این مدت خانم ها بودند.

مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه افراد می توانند به جز خون، پلاکت خون نیز اهدا کنند گفت: از ابتدای امسال 20 نفر برای اهدای پلاکت خون مراجعه کردند که از هر نفر 6 تا 7 واحد پلاکت گرفته شد.

 پلاکت های خون برای بیماران سرطانی، دیالیزی و بیماران دچار اختلال پلاکت استفاده می شود.

برای اهدای پلاکت، دستگاه مخصوصی به فرد اهدا کننده نصب می شود که خون او ابتدا از رگ ها به داخل دستگاه میرود و سپس بعد از جدا شدن پلاکت، خون دوباره به داخل رگ تزریق می شود.

استان خراسان جنوبی تنها در شهرستانهای بیرجند و قاین مرکز انتقال خون دارد و این مرکز در طبس نیز به زودی راه اندازی می شود.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی