رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۸

5عامل غیر تغذیه‌ای مؤثر در وزن - نمایش محتوای خبر

 

 

5عامل غیر تغذیه‌ای مؤثر در وزن

متخصصان می‌گویند کاهش وزن از طریق کم کردن کالری حاصل می‌شود اما بر اساس مطالعه‌های یکی از متخصصین تغذیه این روش چندان هم ساده نیست.

در اینجا 5 راه برای کنترل وجود دارد.

افزودنی‌های مصنوعی :

بر اساس شواهد منتشر شده از نتایج آزمایشات دانشگاه Georgia نشان می‌دهد نگهدارنده‌های مصنوعی در غذاهای آماده با مشکلات متابولیسمی در ارتباط هستند مانند عدم تحمل گلوکز که منجر‌به اضافه وزن می‌شود. مواد افزودنی در موش‌ها باعث بیماری التهاب شکمی می‌شود.

دانشمندان معتقدند این‌ تأثیرات از طریق باکتری‌های روده ایجاد می‌شود.

شیفت کاری :

دانشمندان دریافتند افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند کالری کمتری نسبت به افرادی که در شیفت عادی کار می‌کنند، می‌سوزاندند در طول 24 ساعت که این تفاوت منجر به اضافه وزن می‌شود، بدون دریافت کالری اضافه به عبارت دیگر وقتی ریتم بدن خود را تغییر می‌دهید رژیم غذایی شما ناگهان تغییر پیدا می‌کند و افزایش می‌یابد به وسیله کاهش سوخت و ساز.

نارضایتی از وزن بدن :

دانشمندان دانشگاه لندن در یک مطالعه 4 ساله دریافتند مردمی که بیشتر نگران وزن خود بودن و از چربی اضافه بدن ناراحت بود بیشتر وزن اضافه کردند در حالیکه هیچ وزنی کم نکردند.

مواد شیمیایی محیطی :

مطالعه‌ای در دانشگاه New Hampshier نشان می‌دهد که ذراتی که در همه جا یافت می‌شود از لوازم التحریر گرفته تا فرش و وسایل الکترونیکی- منجر به مشکلات متابولیکی و در نتیجه مقاومت انسولین می‌شود که این امر عامل چاقی است بر طبق تحقیقات به طور متوسط حدود 300 گرم ماده شیمیایی وارد بدن می‌شود.

عوامل ژنتیکی :

این بسیار شگفت انگیز است که ما اندام خود را از والدینمان به ارث می‌بریم، اخیرا محققان دریافته‌اند که نوع باکتری‌های موجود در سیستم گوارش نیز تحت تأثیر قرار دارد. این یک یافته بسیار مهم است که چرا که تحقیقات نشان می‌دهد باکتری‌های روده‌آی ارتباط قوی با کنترل وزن دارد این مطالعه نشان می‌دهد که ژنها روی نوع باکتری اثر دارد از اینرو در دوقلوهای همسان 100 درصد ژنها مشابه هستند و در دوقلوهای غیر همسان 50 درصد ژنها مشابه هستند آنها همچنین دریافتند که وجود نوع خاصی از باکتری‌ها بیشتر تحت تأثیر ژنتیک است و ارتباط محکمی با لاغری دارد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران