سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

35 میلیارد دلار ؛ صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

35 میلیارد دلار ؛ صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته

صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته ، 35 میلیارد دلار بود .

شه حامد ، مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران شب گذشته در جمع مسئولان و صادرکنندگان خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت : بیش از 70 درصد این صادرات به 5 کشور عمده هدف صادرات شامل چین ، عراق ، امارات ، هند و افغانستان انجام شده است .

آقای شه حامد با بیان اینکه 45 درصد از 70 درصد صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته تنها به 2 کشور چین و عراق بوده است افزود : تمرکز صادرات ایران بر 5 کشور نامبرده ، ریسک بالایی دارد که برای کاهش این ریسک باید تنوع در بازارهای  هدف ایجاد شود .

او افزود : این صندوق قبل از حمل کالا با صدور ضمانت نامه های صادراتی اعم از ضمانت نامه ها ی بانکی , تولیدی و اعتباری و بعد از حمل کالا نیز با صدور بیمه نامه های مختلف در کنار صادرکنند گان است تا هیچ گونه خسارتی اعم از ریسک های تجاری و سیاسی به آنان وارد نشود .

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران ، کیفیت خوب , قیمت مناسب و دسترسی به نقدینگی را از جمله   فاکتورهای صاردات موفق عنوان کرد. 

آقای شه حامد گفت : در ایران  10 درصد منابع مورد نیاز صادرات را سیستم های بانکی و 90 درصد دیگر را صادرکننده تأمین می کند که این نسبت در کشورهای دیگر 70 به 30 است و این خود یکی از عواملی است که صادرکنندگان ما را در دراز مدت دچار مشکل می کند .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی