جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

10میلیارد مترمکعب ، اضافه برداشت سالانه از سفره های آب زیرزمینی - نمایش محتوای خبر

 

 

10میلیارد مترمکعب ، اضافه برداشت سالانه از سفره های آب زیرزمینی

10 میلیارد متر مکعب آب، سالانه اضافه بر توان سفره های آب زیرزمینی در کشور برداشت می شود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز در جمع خبرنگاران در بیرجند، حجم نزولات آسمانی از ابتدای امسال را 430 میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: 43 میلیارد متر مکعب از این آبها به مخازن زیرزمینی نفوذ می کند و سالانه 53 میلیارد یعنی 10 میلیارد متر مکعب اضافه بر توان این سفره ها برداشت می شود.

آقای جلالی افزود: با روند فعلی برداشت آب، دشتهای حاصلخیز کشور با کمبود آب مواجه خواهند شد و با شور شدن خاک، مساحت بیابانها افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مساحت جنگلهای کشور را 14 میلیون و 300 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: تا پایان امسال 100 هزار هکتار به مساحت جنگلهای کشور افزوده می شود.

آقای جلالی همچنین نیاز سالانه دامهای کشور را به علوفه 17 و نیم میلیون تن اعلام کرد و افزود: از این میزان 10میلیون و 700  تن در مراتع کشور تولید و بقیه از  خارج وارد می شود.

 وی همچنین از رفع تصرف 20 هزار هکتار از مراتع، بیابانها و جنگلهای کشور خبر داد و گفت : بیشتر این متصرفی ها در زمینهای حاشیه اراضی کشاورزی بوده که با تلاش های یگان های حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری از متصرفان پس گرفته شده است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی