جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

"دانشمند پروری" از سیاستهای جدید وزارت بهداشت - نمایش محتوای خبر

 

 

"دانشمند پروری" از سیاستهای جدید وزارت بهداشت

"دانشمندپروری" از سیاست های جدید وزارت بهداشت است .

ملک زاده ، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در جمع هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: این وزارتخانه قصد دارد همراه با تربیت پزشکان و جراحان که خدمات دهی به مردم را بر عهده دارد نخبگان دانشگاههای علوم پزشکی را به گذراندن دوره  ای 8 ساله در حوزه پژوهشهای پزشکی تشویق کند تا نسل "پزشکان دانشمند"شکل بگیرد.  

ملک زاده با اشاره به این که هر سال حداکثر100نفر وارد این برنامه خواهند شد، افزود: این دوره علاوه بر 7سال پزشکی ،  6 سال دوره تخصص است و محصول آن پزشکانی است که علاوه بر فعالیتهای درمانی و جراحی می توانند در پیشرفت علم پزشکی نقش به سزایی ایفا کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر این که کشورهای سرآمد در حوزه پزشکی کشورهایی هستند که علاوه بر تربیت پزشک برای پرورش پزشکان دانشمند هم برنامه ریزی کرده اند گفت: برنامه دانشمند پروری وزارت بهداشت نهایی شده و سال آینده به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

ملک زاده با اشاره به سیاست وزارت بهداشت از تولید علم مفید گفت: تعداد مقالات علمی که هم اکنون از پژوهشگران  ایرانی در مجلات علمی چاپ می شود خوب است اما از بسیاری از مقالات به علت کیفیت پایین آنها هیچ استفاده ای نمی شود.

وی گفت: سیاست وزارت بهداشت حمایت از مقالات علمی است.   

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت همچنین تشویق خیران و واقفان به مشارکت در حوزه پژوهش  را از سیاستهای این وزارتخانه اعلام کرد.

 ملک زاده گفت: در سراسر دنیا به طور میانگین 20 درصد از بودجه های پژوهشی را خیران و نهادهای خیریه تامین می کند به همین دلیل وزارت بهداشت برنامه ای دارد  تا نهادهای خیریه حامی پژوهش را در کنار دانشگاههای علوم پزشکی  راه اندازی کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: امیدواریم بتوانیم از این کمکها به عنوان منبعی برای توسعه پژوهش استفاده کنیم.

ملک زاده در این خصوص  به هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پیشنهاد کرد: با تاسیس صندوق پژوهش و فناوری در این دانشگاه از حمایتهای خیران برای توسعه پژوهش های پزشکی استفاده کنند.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی