جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

گیاه زنبق - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

گیاه زنبق

گیاه زنبق


Loading the player...

 

« زنبق » گیاهی از جنس Iris و تیره Iridaceae می باشد . گياهان اين تيره علفي ، ريزوم‌دار و يا داراى کورم يا پياز هستند . برگ‌ها غالباً شمشيري ، درون يکديگر و تا حدى از اواسط تا شده است . گل‌آذين خوشه يا منفرد ، گل‌ها دوجنسي ، منظم ، گاهى نامنظم ، گلپوش ۶ عدد و به‌ صورت آزاد يا پيوسته و گلبرگ مانند است . هر گل شامل ۳ پرچم ، و ۳ برچهٔ پيوسته با تخمدان سه خانه است . خامه‌ها غالباً منقسم ، تخمک‌ها به تعداد زياد و تمکّن محورى است . ميوهٔ گياهان اين تيره کپسول است . 

این گونه که با نام لاتین graminea ، به معنی پوشیده از چمن ، ( اشاره به خوشه علف مانند برگ است ) نیز شناخته می شود در اروپا ، خاور میانه و شمال آفریقا ، آسیا و سرتاسر آمریکای شمالی یافت می شود .

زنبق به طور متوسط ​​20 تا 50 سانتی متر در ارتفاع رشد میکند . این گیاهان در خوشه تحمل داشتن دو گل با حدود 8 سانتی متر پهنا ، با برگ های باریک 5 تا 15 میلی متر عرض و 35-70 سانتی متر طول را دارند است .دارای گل های معطر و رنگ متفاوت از بنفش تا آبی میباشند . شروع دوره گلدهی آنها از اوایل خرداد است .

این گیاه چند ساله ، ريزوم هاي منشعب مقاوم يا پيازدار را شامل مي شود . ساقه بدون انشعاب يا داراي انشعابات کوتاه است . گلها 2 جنسه ، بزرگ و زيبا است ولي به دليل عمر کم زود پژمرده شده و مي افتد . تعداد گلبرگها 6 عدد است و اغلب در قسمت پايه به پيوسته هستند . گلبرگ هاي خارجي حالت برگشته ، ولي گلبرگ هاي داخلي معمولا ايستاده و در قسمت تحتاني باريک مي باشند . کپسولها کشيده تا کروي و چند خانه اي بوده و در هر خانه بذرهاي زيادي در دو رديف ديده مي شوند . حدود 150 گونه از اين جنس عمدتا در مناطق معتدله جهان رشد مي کند .

بين اقسام زنبق كه ريزوم دارد مهم تر از همه كه در گل كاري ها مي كارند ، 8 قسم است :  آلماني(germanica) – فلورانس(florentina) – ابلق(variegata) – پاكوتاه(pumila) – سوئز(susiana) – كمفر(kaempferi) – سيبري(siberica) – برگ گندمي(graminea) .

زنبق معمولاً در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید . بهترین خاک برای این گیاه دو قسمت شن و ماسه ، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت خاكبرگ می باشد .

زنبق به محیطی با آفتاب کامل و دمای 12 تا 23 درجه سانتیگراد و آبیاری متوسط نیاز دارد .

زنبق گونه اي است پيازدار است که به روش جنسي (از طريق بذر) و غير جنسي ( از طريق پياز) تکثير پيدا مي کند .

تکثیر زنبق معمولاً همچنین با استفاده از ریزوم صورت می‌گیرد .

زنبق از گلها و گیاهان بسیار زیبا و خوشرنگ خراسان جنوبی است که در دامنه های کوهستانی و در دشت ها ، گونه های مختلفی از زنبق می روید .

این گیاه دارای گلبرگ هایی لطیف بوده که به صورت خودرو می روید و سرشار از خواص دارویی و درمانی است .

ریشه ، ساقه ، گل و برگ زنبق برای رفع و تسکین بسیاری از بیماریها موثر است .

قسمت های هوایی یعنی گل و برگ زنبق را اگر به صورت ضماد درآوریم برای تسکین سردرد بسیار موثر است . برای ناراحتی هی مثانه می توان از زنبق استفاده کرد . علاوه بر این برای بیماریهایی مثل برونشیت هم از زنبق استفاده می شود . مخلوط زنبق و عسل برای رفع خشکی دهان مفید است .

زمانی که در فصل سرما ، دست و پا یخ می زند و تقریبا جریان خون دچار اشکال می شود باز هم می توان برای جلوگیری از رفع عوارض سرمازدگی اززنبق استفاده کنیم . زنبق همچینین برای رفع درد و عوارض ناشی از بعد زایمان نیز موثر است .

امروزه برای سم زدایی بدن و افزایش ادرار ، زنبق مورد استفاده قرار می گیرد .

 ضماد تهیه شده از آن با ریشه آسیاب شده زنبق و آب برای درمان ناراحتی های پوستی ، زخم و دردهای روماتیسم به کار برده می شود .

ضماد گرم برگ های تازه زنبق نیز برای رفع تومور و خستگی موثر است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.