جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

گیاه دم اسب - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

گیاه دم اسب

گیاه دم اسب


Loading the player...

 

دم اسب از جمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین بکار می‌رفته ‌است. در فارسی به آن»دم اسبی « ، »دم اسب» و «علف هفت بند» نیز می‌گویند. درکتب طب سنتی با نامهای «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده‌است. به فرانسوی آن را Prele des Queue do cheval ، Queue do renard ، champs ، Bottle brush Equisetum می‌نامند. گیاهی است از تیره Equisetaceae نام علمی آن Equisetum arvense L. می‌باشد.

دم اسب چون دارای مقدار زیادی سیلیس می‌باشد بنام سیلیس Silica نیز معروف است.

دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد . ساقه‌ای که به رنگ قرمز است و در اوائل بهار ظاهر می‌شود و دیگری ساقه نازک که به رنگ سبز بوده و بعد از آن رشد می‌کند و مصرف طبی دارد .

به طور کلی گیاهان جنس دم اسب از گیاهان بی گل و نهانزادان آونددار چند ساله هستند . همه آنها دارای برگهای کوچک رشد نکرده می‌باشند به طوری که ساقه هوایی آنها ظاهراً بدون برگ است ولی وقتی خوب دقت شود در گروه‌ها و بندهای متعددی که ساقه دارد برگهای رشد نکرده‌ای به صورت فلسهای کوچک سیلیسی و لخت دیده می‌شود . دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد ، ساقه‌های بارور که در اوایل بهار ظاهر می‌شوند و رنگ آنها قرمز بدون سبزینه و دیگری ساقه‌های نازا که پس از آن ظاهر می‌شوند و رنگ آن سبز و کمی قطورتر است .

ساقه بارور که قرمز است از قشر سیلیسی پوشیده شده که به آن سختی خاصی می‌دهد و از آن برای صیقلی کردن فلزات ، چوب و پاک کردن ظرفهای فلزی مانند بروس فلزی استفاده می‌شود و از ساقه‌های نازا که پس از آن ظاهر می‌شود و رنگ آن سبز و کمی قطورتر است در طب گیاهی استفاده می‌شود . گیاه دم اسب دارای ساقه زیرزمینی بسیار دراز ، افقی و بندبند است و در هر بند تورمی غده‌ای شکل دیده می‌شود و ریشکهای آن که بر ساقه زیرزمینی اتصال دارند در خاک فرو رفته‌اند . دم اسب از علفهای هرز لجوج و مبرم است که معمولاً در نقاط مرطوب در جوی‌ها و باتلاقها می‌روید . بلندی آن ۶۰-۵۰ سانتی متر است و در طب سنتی از ساقه‌های نازای گیاه که سبزرنگ و قطورتر است به عنوان دارو استفاده می‌شود . این گیاه در اروپا و آسیا انتشار دارد . در فرانسه و برخی کشورهای اروپایی از داروهای مورد توجه‌است . در هند در ارتفاعات هیمالیا و در ایران در مناطق شمال ایران ، در گرگان ، بندرگز ، و پیربازار رشت و در آذربایجان ، تبریز و رنجناب به طور خودرو دیده می‌شود .

در گیاه دم اسب وجود روغن چرب ، سیلیسیک اسید ، لینولئیک اسید ، اکیستونین ، اکیستیک اسید و اکیستین تأیید شده‌است . بعلاوه در این گیاه یک ماده تلخ و مقدار کمی اکسالیک اسید، مالیک اسید ، نوعی ساپونین و... وجود دارد . در گیاه تازه ۱۵-۳ درصد و در خاکستر گیاه تا ۷۰ درصد سیلیس یافت می‌شود .

در آلمان از این گیاه بعنوان مدّر و بند آورنده خون استفاده می‌شود . در موارد استسقا ، سنگ کلیه و ناراحتی‌های کلیوی تجویز می‌شود . خاکستر گیاه برای رفع اسید معده و سوء هاضمه استفاده می‌شود.  در مناطق خاور دور و در چین معتقدند که گیاه دم اسب برای بند آوردن خونریزی مفید است . ضد درد و مسکن و بادشکن است و برای معالجه روماتیسم ، سوزاک و ناراحتی‌های مجاری ادرار مصرف می‌شود . از جوشانده آن برای رفع حالت تب در معده و کبد استفاده می شود . برای قطع ترشحات مفرط زاید بر حد اعتدال عادت ماهیانه مفید است . گیاه دم اسب از نظر طبیعت طبق رأی حکمای طب سنتی ایران کمی سرد و خشک است و معتقدند که گیاه قابض و بند آورنده خونریزی از اعضای مختلف بدن است و در بند آوردن خونروی از رحم نافع است . برای سفه مزمن در بیماری‌های سینه و تنگی نفس و اقسام اسهالهای گرم در مواردی که تب نباشد و برای زخم روده و جراحت مثانه نافع و مفید است . اگر مدتی خورده شود و یا تنقیه شود برای گوشت آوردن فتق و التیام روده قطع شده مفید است . ضماد آن برای التیام جراحتهای سخت ، عصب قطع شده ، ورم مقعد ، ورمهای گرم و گرد آن برای بند آوردن خونریزی مفید است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.