رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

گیاه بادام كوهي ( دك ) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه بادام كوهي ( دك )

« بادام كوهي » يا « دَك » با نام لاتین Amygdalus lycioides  يكي از گياهان بسيار مقاوم در استان خراسان جنوبي است . با وجود اينكه 14 سال كاهش نزولات جوي در اين منطقه بوده است ولي اين گياه توانسته در اين شرايط به حياتش ادامه دهد و هنوز هم به بذر مي رود و سبز است .

گونه هاي بادام كوهي فراوانند : گونه هايي مانند تنگ رس كه در برخي مناطق خراسان جنوبي ديده مي شوند . يكي از نكات بسيار جالب در رويش اين چنين گياهاني ارتباط بسيار جالبي است كه اين گياهان با محيط خود دارند . سطح برگ گياه در فصل بهار كه بادام كوهي به گل مي رود بسيار زيادتر است ؛ اما وقتي كه دانه و ميوه تشكيل شوند برگ ها كم كم تحليل مي روند و غذاسازي گياه بيشتر با ساقه هاي سبز رنگ گياه انجام مي شود . رنگ گياه سبز تيره نیست و به اين دليل است كه جذب نور در اين گياه كاهش پيدا بكند و گرماي دروني گياه از بين نرود . يعني گياه تمام تلاش خود را روي اين قضيه متمركز مي كند كه آن مقدار اندك آبي كه مي تواند از شرايط سخت محيطي كسب كند به راحتي آن را از دست ندهد .

مردم اين منطقه بيشتر از ميوه اين گياه استفاده مي كنند . البته در اين گياه صمغي به نام " زودو " يا " جودو " وجود دارد . صمغ جودو در سالهايي كه باران زياد باشد بيشتر استحصال مي شود ولي در سالهايي كه خشك است صمغ جودو كمتر توليد و برداشت مي شود . ميوه اين گياه هر سال مورد بهره برداري قرار مي گيرد و معمولا براي استحصال روغن بادام تلخ به كارخانجات صنايع داروسازي و صنايع آرايشي ارسال مي شود . در سال پرباران و بركت توليد ميوه در بادام كوهي افزايش مي يابد و پس از رسيدن ميوه پوسته آن با يك شكاف باز مي شود و هسته آن در سايه سار درخت مي ريزد . وقتي كه دانه در سرماي مناسب و رطوبت مناسبي قرار بگيرد سبز مي شود و تكثير اين گياه به وسيله دانه انجام مي گيرد . البته در سال هايي كه خشك است تعدادي از شاخه هاي درخت خشك مي شوند ولي دوباره از ريشه همان درخت ساقه هاي جوان رشد مي كنند و به حفظ اين گياه در منطقه كمك مي كند .

بادام كوهي يا دك همراه با نشاسته و نعناع براي سرفه و تنگي نفس بسيار نافع است . ضماد مغز هسته بادام كوهي با مخلوط سركه براي تسكين سردرد و تقويت بينايي بسيار مفيد است . مصرف بادام كوهي با عسل براي سلامت كبد و طحال مفيد است . استفاده هايي كه در اين منطقه از بادام كوهي مي كنند بيشتر براي عوارض پوستي است . براي سوختگي پوست در اثر گرما ، ‌آفتاب يا ترك خوردن پوست ، جلوگيري از پيري زودرس پوست مي توان از ضماد روغن و يا از ماسك ميوه بادام كوهي استفاده كنيم . استفاده از كوبيده مغز هسته بادام كوهي همراه با شير براي رفع لكه هاي پوستي و جلوگيري از پديده پيري پوست بسيار اثر بخش است .

روغن بادام كوهي به علت وجود ويتامين هاي متفاوت كه در آن وجود دارد از قبيل ويتامين E و A  مي تواند در حفظ سلامت پوست و برطرف كردن عوارض پوستي بسيار موثر و ارزشمند باشد . روغن بادام كوهي يا دك در صنايع آرايشي و بهداشتي از جمله ساخت شامپو و صابون كاربرد بسيار دارد .

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام ممنون بابت مطالب خوبتون عالی بود سپاسگذارم کیان ۱۳۹۷/۰۳/۲ ۱۵:۰۷

کیان
با سلام ممنون بابت مطالب خوبتون عالی بود سپاسگذارم
+2 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۳/۲ ۱۵:۰۷