رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

گلف ورزشی برای افزایش تمرکز - نمایش محتوای خبر

 

 

گلف ورزشی برای افزایش تمرکز

گلف ورزشی برای افزایش تمرکز است

گلف از جمله ورزش‌ها و بازی‌های فضای آزاد است که در آن بازیکنان به طور فردی یا تیمی به‌ وسیله چوب‌های مخصوص توپ کوچکی را درون سوراخی در زمین می‌اندازند .

به طور کلی گلف پرتاب یک توپ از نقطه آغاز بازی به درون یک سوراخ است که به ‌وسیله یک یا چند ضربه پیاپی و بر طبق قوانین مشخصی صورت گرفته باشد.

نشانه‌های اولیه رشته ورزشی گلف  به سال 1413 در اسکاتلند برمی‌گردد . در آن زمان این رشته مختص شاهزاده‌ها و درباریان بود . در سال 1503 و پس از یک توقف حدودا50  ساله بازی گلف برای همگان آزاد شد .

اولین باشگاه گلف جهان در سال 1754 در سنت اندروز اسکاتلند تاسیس و در ایران نیز گلف از سال 1924 بازی شد.

حدود سال 1304 همزمان با ورود اتباع خارجی به منظور کشف و استخراج نفت در مناطق نفت خیز جنوب کشور این ورزش وارد ایران شد . تا قبل از ملی شدن صنعت نفت هیچ ایرانی این بازی را انجام نمی‌داد و بازی گلف انحصاراً در دست خارجی‌ها بود . در تهران نیز این رشته به صورت اختصاصی و در مجموعه ورزشی انقلاب از سال 1340 انجام شد .

پس از انقلاب تشکیلات ورزش گلف کشور از اردیبهشت سال1370  در قالب یک کمیته آغاز به کار کرد و با توسعه فعالیت‌های خود رسماً به عنوان فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران معرفی و در لیست فدراسیون‌های رسمی کشور قرار گرفت . این فدراسیون در سال 1996 میلادی به عضویت شورای جهانی گلف درآمد و بعدها با کنفدراسیون گلف آسیا و اقیانوسیه نیز مرتبط شده است .

بازی گلف یکی از پرطرفدارترین بازی‌های دنیا به حساب می‌آید . این بازی در عین سادگی یکی از مشکل‌ترین بازی‌های دنیا است . لازمه این بازی ، تلفیق نیروی فکری و آمادگی جسمانی بازیکن است . هدف عمومی بازیکنان گلف این است که چطور ضربات باارزشی را ذخیره و حساب ضربات خود را پائین نگه دارند .

وجود حداکثر اکسیژن و نور طبیعی در محل بازی گلف به ارگانیسم بدن این اجازه را می‌دهد که کلیه دستگاه‌های حیاتی به خوبی انجام وظیفه نموده و در این حالت طبیعتاً قدرت اندیشه و تصمیم‌گیری به مراتب بیشتر از زمان‌ها و مکان‌های دیگر است.

امکان انجام این ورزش از سنین کودکی تا کهنسالی وجود دارد ، هر چند که تحرک لازمه جوانی است مع‌الوصف قابلیت استمرار و تکرار مداوم و آهسته این ورزش آمادگی جسمانی را تا سنین بالا حفظ می نماید .

گلف فعالیتی بسیار مناسب برای کهنسالان می باشد زیرا روند اجرا و انجام این ورزش عاری از حرکات تند و فشارهای نامنظم بر اندامها و عضلات بر خلاف ورزشهای دیگر می‌باشد .

مسافت طی شده در ورزش گلف حدود 8 کیلومتر با زمان متوسط 3 الی 4 ساعت است که این حجم فعالیت با توجه به زمان آن فعالیتی ایده آل برای افراد مسن می‌باشد . طی مسیر در ورزش گلف همراه با انگیزه و هدف است از این رو ورزشکار گلف باز همواره انگیزه ای تازه برای طی مسیر دارد و به همین دلیل احساس خستگی و بی حوصلگی نمی‌کند .

بازی گلف موجب افزایش کیفی دقت و مهارت می شود ، بطوریکه پس از زدن ضربه ، بازیکن مسیر توپ را ردیابی نموده و نقطه فرود آن را دقیقاً زیر نظر می گیرد ، این عامل موجب تقویت زاویه دید ، تشخیص دقیق جهت حرکت و قوه بینایی بازیکن می‌شود . زدن ضربه مطلوب در ورزش گلف نیاز شدید به هماهنگی عصبی و عضلانی همراه با تمرکز مطلوب دارد .

اصولاً ورزشکاران گلف را داور همراهی نمی کند و قضاوت به عهده ورزشکاران است که این امر موجب گردیده تااصول اخلاقی حاکم بر میادین ورزشی همراه با رعایت حقوق یکدیگر ، نزاکت و احترام متقابل و همچنین موجب تقویت حس اعتماد و اطمینان به دیگران شود .

شیوه مبارزه یامسابقه در ورزش گلف رو دررو نیست به عبارت دیگر در ورزش گلف بازیکنان در مقابل هم نیستند بلکه در کنار هم و هر فرد صرفاً برای افزایش توانایی خودش تلاش می کند در حقیقت حریفان را با معیار توانایی شخصی و افزایش مهارت می آزمایند نه با غلبه بر دیگران .

ورزش گلف یک ورزش خانوادگی محسوب می شود و تمام اعضای خانواده می توانند بدون هیچگونه محدودیتی به تمرین گلف بپردازند زیرا پوشش لباس ورزشکاران این رشته بطور کاملاً مطلوبی می باشد که این موضوع بویژه به منظور توسعه و تعمیم ورزش بانوان که تا حدودی در مکان‌های باز ورزشی محدودیت دارند ، بسیار ارزنده و قابل توجه است .

چرخش صحیح و چوب‌گیری خوب ، اصول بازی موفق است . یک بازیکن تمام عیار باید دارای 4 خصوصیت اصلی باشد : یکنواختی ، خونسردی و آرامش ، شعور عمومی و تمرکز حواس .

 

*** مشخصات زمین و تجهیزات ورزش گلف :

زمین گلف حدود 30 تا 40 هزار متر مربع وسعت دارد . برای بازی گلف کفش ویژه میخ‌داری نیاز است تا به هنگام ضربه زدن پای بازیکن نچرخد . لباس گلف هم برای راحتی حرکت بدن و از جنس مخصوص درست شده است . زمین استاندارد گلف داری 18 حفره است . فاصله حفره‌ها از نقطه شروع و از یکدیگر متفاوت بوده و معمولاً بین 100 تا 600 یارد متغیر هستند که در این فواصل موانع گوناگونی از قبیل موانع آبی و شنزار و چمنزارهای بلند و پرپشت طراحی و گنجانده شده است.

ست کامل گلف شامل 14 عدد چوب ، 4 عدد وود ، 9 عدد آهن و یک عدد پاتر است .

توپ گلف از لاستیک با روکش خارجی پلاستیکی ساخته شده و سطح آن برای دقت نشانه‌روی و برد بیشتر دارای شیارهایی مخصوص است .

پایه توپ برای ضرباتی است که بازیکن می‌تواند اولین بار ضربه هر حفره را از روی آن شروع کند . دیگر لوازم گلف عبارتند از : علامتگذاری محل توپ . چتر.

اصولاً3  نوع چوب گلف وجود دارد : چوبی ، آهنی ، پاتر . بر حسب اینکه شات دارای چه خصوصیاتی باشد برای زدن آن نوع چوب از نظر بلندی دسته و زاویه صفحه فرق می‌کند . هر چه زاویه صفحه بیشتر باشد ارتفاع شات بیشتر خواهد بود . به این زوایه اصطلاحاً لافت چوب می‌گویند.

برای گلف‌ بازی ساک ویژه‌ای نیاز است تا 14 چوب گلف را در خود جای دهد . این ساک در زیر خود چرخ‌هایی دارد که به گلف‌باز اجازه می‌دهد تا ساک و چوب‌های خود را به راحتی در سراسر زمین به همراه ببرد . هر کدام از این چوب ها برای زدن ضربه‌های گوناگونی به کار می‌روند . هر بازی گلف بین 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد و دارای قوانین ویژه‌ای است.

بازی گلف در فضای باز و عموماً در بین درختان و چمنزارها با پستی و بلندی‌های طبیعی انجام می‌شود که این امر باعث آسایش و آرامش درونی فرد می‌گردد.

 

***روابط تعریف شده بازی گلف عبارتند از :

قوانین بازی گلف بر اساس تعاریف آن نوشته شده است . آگاهی از روابط تعریف شده ، به کاربرد صحیح قوانین کمک خواهد کرد . این تعاریف شامل موارد زیر است:

تینگ گراند: محل شروع میدان است که با 2 تی مارکر مشخص می‌شود.

به سمت گرین:  همه منطقه بازی گلف ( مسیر گلف ) به استثنای تینگ گراند و پاتینگ گرین میدان‌های طی شده که شامل فیروی ، راف ، بانکر و هزارد (رو به رو یا جانبی) است . بانکر و موانع آبی است که می‌تواند رو به رو یا جانبی باشد .

پاتینگ گرین:  منطقه‌ای مخصوص است برای غلتاندن و دارای حفره‌ای است .

اوت آو باند:  زمینی است که بازی در آن ممنوع است ، به عبارت دیکر جزء مسابقه نیست .

موانع بی اثر : اشیاء طبیعی مانند سنگ‌ها ، برگ‌ها ، و سرشاخه ها مشروط به این که آزاد باشند ، درگیر در خاک یا چمن نباشند ، روییده نباشند ، تعبیه و محکم نشده باشند و به توپ گیر نکرده باشند ، موانع بی‌اثر تلقی می‌شوند .

موانع : اشیای ساخت دست انسان به استثنای اشیایی که اوت آو باند را معلوم می‌کنند.

آب پیش بینی نشده:  هر انباشتگی موقت و گذری آب در مسیر مسابقه که قبل یا بعد از این که بازیکن در پشت توپ قرار بگیرد قابل دیدن باشد . مثل شبنم ، برفک و برف آب پیش بینی نشده نیستند .

زمین تحت تعمیر : شامل هر قسمت از مسیر مسابقه است که توسط هیات بررسی مشخص شده باشد. 


*** قوانین بازی گلف عبارتند از :

قوانین کلی گلف عبارتست از 34 قانون مدون به اضافه تعداد زیادی تبصره ، متمم و استثناء :

آبانس (هندی کپ ) : هندی کپ یا امتیاز تعادلی ، بازیکنان سطوح مختلف را قادر می‌سازد که با یکدیگر به رقابت بپردازند . هندی کپ بر اساس تعداد ضرباتی که بازیکن در یک دور بازی از پار تجاوز می‌کند تعیین می‌گردد . ماکسیمم هندی کپ برای آقایان 36 و برای خانم‌ها 40 می‌باشد . هندی کپ بر اساس میانگین 3 دور بازی تعیین می‌شود .

زمین استاندارد گلف:  استاندارد گلف شامل 18 حفره و 3 نوع پار و جمع تعداد ضربات 72 می‌باشد

محوطه شروع:  محوطه‌ای مسطح با چمن درو شده و کوتاه است که اولین ضربه از این محوطه بازی می‌شود .

محوطه موانع:  این موانع در مسیر حفره‌ها به نحوی طراحی شده که هر یک از مسیرها را به طور متفاوتی مشکل و رقابت برانگیز می‌کند .

محوطه عادی زمین : این محوطه تمام مسیر از نقطه شروع تا حفره را در بر می‌گیرد و در اطراف مسیر محوطه‌هائی از چمن‌های پرپشت و درو نشده وجود دارد .

هدف بازی:  هدف بازی انداختن توپ به ترتیب در حفره‌های 18 گانه با استفاده از چوب‌های متفاوت و زدن کمترین تعداد ضربات می‌باشد .

بازی‌ها بصورت انفرادی، 2 نفره، 3 نفره و نهایتاً 4 نفره انجام می‌شود . اساساً دو نوع بازی متفاوت وجوددارد یکی رقابت‌های ضربه‌ای و دیگری بازی‌های مسابقاتی که در این نوع بازی ، بازیکنی که بیشترین تعداد حفره را بدست می‌آورد و در بازی‌های ضربه‌ای بازیکنی که مسیر بازی را با کمترین تعداد ضربات طی کند ، برنده بازی خواهد بود .

گرین:  محوطه اطراف حفره را گرین می‌گویند و دارای چمن یکدست و کوتاه شده‌ای است.

حفره: قطر حفره 5/4 اینج (43/11 سانتیمتر) و عمق آن حداقل 4 اینچ (16/10 سانتیمتر) است.

چوب پرچم: پرچم برای مشخص کردن مکان حفره در آن گذارده می‌شود و معمولاً رنگ آن .قرمز است.

 

 

*** آداب بازی گلف :

آداب بازی به همان اندازه که برای خود بازی اهمیت قائل است رعایت حق تقدم و ادب را هم مهم می‌داند . نکات زیر قانون نیستند اما رعایت آنها در بازی اهمیت بسیاری دارد :

- هنگام آماده شدن بازیکن تا پایان سوئینگ نزدیک او نایستید و حرکت و صحبت نکنید .

- تا زمانی که گروه جلویی از مسیر خارج نشده بازی را شروع نکنید .

- همیشه بدون تاخیر بازی کنید و پاتینگ گرین را همراه با افراد گروه ترک کنید .

- از گروه‌های سریع‌تر دعوت کنید بازی را زودتر از شما انجام دهند و کنار بروید تا آنها عبور کنند .

- چمن‌های کنده شده را در هنگام بازی سر جایشان قرار دهید و جای پاها را در بانکرها هموار کنید .

- روی خط پات بازیکنان دیگر قدم نگذارید و راه نروید .

- کلاب‌ها را در پاتینگ گرین نیندازید . (پرتاب کردن کلاب توسط بازیکن عصبی کاری زشت و زننده است ) .

- میله پرچم پاتینگ گرین را با دقت سر جایش بگذارید و بعد از برداشتن میله پرچم آن را به آهستگی خارج از پاتینگ گرین قرار دهید .