سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

کویر همت آباد زیرکوه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کویر همت آباد زیرکوه

کویر همت آباد زیرکوه در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر حاجی آباد و ۵ کیلومتری روستای کویری و زیبای همت آباد قرار دارد. روستای همت آباد در فاصله 140 کیلومتری شرق شهرستان زیرکوه و حدود 50 کیلومتری شهرستان حاجی آباد واقع است که در نزدیکی ریگزار بزرگ قائنات قرار دارد و کمپینگ در فاصله 2 کیلومتری آن بنا می گردد.

کویر بکر همت آباد یکی از غنی ترین و فعال ترین زیست بوم های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است. این کویردر 65 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت آباد خواجه قرار دارد و دارای پوشش گیاهی دائمی گز و تاق و قیچ است .

این منطقه زیستگاه مناسبی برای زمستان گذارانی پرندگان به ویژه زاغ پور، هوبره ، عقاب طلایی ، کبک، تیهو وجانورانی از قبیل گربه شنی ، روباه شنی ، کفتار، گرگ ، تشی ، خرگوش و .... است. به گفته برخی از فعالان اکوتوریسم می توان در این خطه با ایجاد سایت سافاری و راه اندازی کاروان شتر برای علاقه مندان به شترسواری جاذبه های دیگری هم ایجاد کرد تا موجب رونق بخش کسب وکار مردم روستا شود.

کویرهمت آباد زیرکوه شاید برای بسیاری از ایرانیان گمنام باشد اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است به گونه ای که برخی از گردشگران خارجی برای دیدن گربه شنی حاضر به پرداخت چند صدهزار تومان به جوانان روستای همت آباد هستند به همین دلیل است که روستای همت آباد حالا دیگر صاحب یک دفتر کویرنوردی است .

اکنون کویر همت آباد در فهرست سه مسیر طبیعت گردی خراسان جنوبی جای گرفته تا به مقصد گردشگرانی تبدیل شود که به دنبال تجربه زیست در کویر و دیدن جانوران نایاب کویری و پوشش گیاهی آن هستند .

مسئولان زیرکوه امیدوارند با رونق گردشگری در این خطه، کویر همت آباد نیز در فهرست جاذبه های گردشگری ایران ثبت و به جهان معرفی شود .

Loading the player...