جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کلبه مهر - نمایش محتوای صدا

 

 

کلبه مهر

کلبه مهر

 

برنامه " کلبه مهر " عنوان برنامه ای است با محوریت " خانواده " ، که در قالب ترکیبی نمایشی همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 09:00 به مدت 45 دقیقه از صدای خراسان جنوبی پخش می گردد .

این برنامه به صورت نمایشی توسط دو نفر بازیگر اجرا می شود که نقش زن و شوهر را بازی می کنند . زن ( مریم ) خانه دار و مرد ( مسعود ) روزنامه نگار است و در هر برنامه اتفاق خاصی برای آن ها رخ می دهد که قصه نمایش ها را تشکیل می دهد و موضوع اصلی برنامه و مبحث کارشناسی است .

فضای نمایش ها عموماً منزل است ، اما متناسب با موضوع و فضای برنامه از مکان های دیگر ( مانند مدرسه ، محل کار ، خیابان ، فروشگاه ، اماکن عمومی و ... ) نیز استفاده می شود . در نیمی از برنامه های سالانه ، بازیگرانی به این خانواده اضافه می شوند که موضوع اصلی نمایش های برنامه با همکاری آنان پیش می رود . این بازیگران می توانند شامل فرزندان ، اقوام ، دوستان و ... زن و شوهر اصلی برنامه باشند .

در برخی برنامه ها با توجه به اتفاقاتی که می افتد ( معمولاً یک روز در هفته ) مهمانانی از شخصیت های حقیقی در برنامه حضور یافته و به بیان تجربیات زندگی خود می پردازند .

سایر آیتم های برنامه عبارتند از :

- کارشناس حضوری :در هر برنامه یک نفر از کارشناسان مجرب استان به ویژه کارشناسان خانواده در برنامه حضور می یابند و با توجه به نمایشی که بازیگران اصلی اجرا می کنند مباحث کارشناسی را برای آگاهی خانواده ها بیان می کنند  .

- گزارش : در هر برنامه یک گـزارش ضبطی از خانواده هایی با شرایط زنـدگی خاص ( مانند خانواده هایی که دارای فرزند معلول ، ورزشکار ، نخبه ، هنرمند و ... و یا خانواده های بی سرپرست یا دارای سالمند و ... تهیه می شود .

- معرفی کتاب :در هر برنامه یک نفر کارشناس کتابداری ( مانند خانم صفری ) با حضور در برنامه به معرفی کتاب های متناسب با خانواده می پردازد .

- نمایش کوتاه : یک نمایش با رویکرد دانستنی های خانواده و مطـالب آموزشی شامل نکات خانه داری و پرورش گیاهان ، آشپزی و مهمان داری ، هنر در خانه و ... که توسط بازیگران دیگری تولید می شود و یک نمایش کوتاه نیز با رویکرد ارتباطـات اجتمـاعـی روزمـره مانند ارتباطات صحیح کلامی ، مباحث اجتماعی و ... که به نوعی به فرهنگ سازی برای ایجاد یک جامعه سالم می پردازد .

- تلفن ها و پیامک های مخاطبان

- سرود ، موسیقی و ترانه متناسب با فضای خانواده .

* موضوعات انتخابی برنامه عموماً بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تحکیم و تعالی جایگاه زن و بنیان خانواده است . مانند : سبک زندگی ، حجاب و عفاف ، الگوی مصرف ، تعمیق باورهای دینی ، ترویج ازدواج آسان و پایدار و به هنگام و آگاهانه ، کاهش آسیب های خانواده ، افزایش مشارکت اجتماعی اقتصادی خانواده ، ارتقای سطح سلامت و بهداشت و ورزش .

در انتخاب موضوعات ، مشکلات اصلی خانواده های استان با رویکرد بومی و منطقه ای در اولویت قرار خواهد گرفت .

* اهداف جزئی برنامه عبارتند از :

-افزایش سطح دانش ، بینش و تغییر  رفتار خانواده ، کاهش نرخ طلاق ، افزایش سطح مشارکت خانواده ها در امور اقتصادی و اجتماعی ، بهره گیری از ظرفیت های استان در ایجاد اشتغال خانگی ، اصلاح باورهای نادرست بهداشتی ، تغییر باورهای نادرست  الگوهای تغذیه ای و رژیم غذایی ، چگونگی تعامل با سالمندان و نگهداری از آنان ، تشویق به تسهیل در ازدواج جوانان ، رفتار صحیح با کودکان و تربیت صحیح فرزندان و پیش گیری از آسیب های اجتماعی با تحکیم بنیان خانواده  .

عوامل برنامه :

تهیه کننده : مسعود خسروی

نویسنده : منصوره عسگری دشت بیاض

بازیگران : الهام خزائلی ، سید بهزاد امیرآبادی زاده ، سمیه محسنس نیک ، سید مرتضی حسینی

صدابردار : علی باقری نژاد ، مهدی امیرآبادی زاده ، نبی الله نبی پور