سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

کلاهبرداری 33 میلیون تومانی از شهروند قاینی - نمایش محتوای خبر

 

 

کلاهبرداری 33 میلیون تومانی از شهروند قاینی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: یکی از شهروندان قاین با در دست کلاهبرداری 33 میلیون تومانی از شهروند قاینیداشتن مرجوعه قضایی از سوی دادسرا با موضوع برداشت اینترنتی غير مجاز از حساب بانكي به پلیس فتا استان مراجعه و اظهار کرد 33 میلیون تومان در دو قسمت از حساب وی برداشت شده است.

سرهنگ محمدپور افزود:  پس از اخذ اظهارات شاکی و انجام اقدامات پلیسی مشخص شد فردی اقدام به هک پیج اینستاگرام فرد شاکی کرده و سپس لینک درگاه پرداخت جعلی را تحت عنوان "خرید جزوه" برای شاکی ارسال کرده است.

وی گفت: شاکی لینک را باز و جزوه‌ای به مبلغ 2 هزار تومان را خریداری می‌کند که با پیام "تراکنش ناموفق بود" رو به رو می‌شود و اطلاعات کارت بانکی وی لو می‌رود.

با پیگیری‌های کارشناسان پلیس مشخص شد مبلغ 3 میلیون تومان از حساب شاکی کارت به کارت شده و مبلغ 30 میلیون تومان هم از فروشگاه اینترنتی خرید صورت گرفته است که بلافاصله با اقدامات بعدی، اجناس خریداری شده در شرکت مسدود و پس از هماهنگی‌های صورت گرفته مبلغ خریداری شده به حساب شاکی برگشت داده شد.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی  افزود: حساب‌ شخصی ای که پول به حسابش کارت به کارت شده بود نیز بلوکه و همچنین اکانت هک شده اینستاگرام شاکی نیز توسط کارشناسان پلیس فتا برگردانده شد.

سرهنگ محمدپور گفت: با توجه به اظهارات شاکی و مستندات موجود، پرونده به شهرستان مربوطه مرجوع شد تا برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی محل سکونت متهم تحویل گردد.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی به مردم هشدار داد: شهروندان باید مراقب باشند در خریدهای اینترنتی خود از سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی استفاده کنند تا در هنگام پرداخت وجه به سایت‌های فیشینگ ارجاع داده نشوند.

شهروندان همچنین حتما در هنگام ورود به درگاه پرداخت URL سایت را بررسی کنند که جعلی نباشد و دقت کنند که در کنار آدرس سایت، عبارت https:// ذکر شده باشد و هنگام ورود اطلاعات کارت بانکی خود در درگاه‌های پرداخت، از صفحه کلیدهای مجازی استفاده کنند.