سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کلاهبرداری با ترفند جمع‌آوری فطریه و کفاره روزه - نمایش محتوای خبر

 

 

کلاهبرداری با ترفند جمع‌آوری فطریه و کفاره روزه

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، سرهنگ محمدپور گفت: با توجه به نزدیک شدن به عید سعیدفطر و پایان یک ماه عبادت و روزه‌داری، شاهد هستیم مجرمان سایبری با شگرد‌های جدید اقدام به جمع‌آوری فطریه، نذورات و کمک‌های مردمی می‌کنند و شهروندان را از این طریق به دام می‌ اندازند.

وی افزود: این افراد با سوءاستفاده از حس انسان دوستانه مردم، تبلیغات زیادی در مورد پرداخت زکات فطریه به نیازمندان، آزادی زندانیان، کمک به بیماران و کودکان نیازمند از طریق ارسال پیامک یا تبلیغات در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی را انجام می‌دهند.

رئیس پلیس فتا استان به شهروندانی که قصد دارند از طریق فضای مجازی، فطریه یا کفاره روزه خود را پرداخت کنند توصیه می‌شود هشدار‌های پیشگیرانه را مدنظر قرار دهند:

برای پرداخت اینترنتی فطریه یا کفاره حتما از طریق مؤسسات معتبر و شناخته شده که در رسانه ملی و سایر رسانه‌های رسمی اعلام می‌شود اقدام کنید.

مراقب پیام‌ها و تماس‌های تلفنی افراد سودجو به بهانه جمع آوری فطریه و کفاره روزه باشید.
 
 از پرداخت وجه در سایت‌های نامعتبر و حساب شخصی افراد خودداری کنید تا در دام کلاهبرداران و سایت‌های جعلی گرفتار نشوید.

هنگام پرداخت پول در درگاه بانکی به آیتم‌های امنیتی در گاه بانک از جمله آدرس دقیق درگاه بانک و پروتکل https و تغییر کد امنیتی درگاه با رفرش کردن ان توجه کنید.

با توجه به اینکه بیشتر هموطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند بنابراین امکان طراحی اپلیکیشن‌ها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی منسوب به نهاد‌های دولتی و مسئول بیش از سایر شگرد‌های مجرمانه متصور است از این رو هموطنان عزیز مراقب کانال‌ها و اپلیکیشن‌های جعلی باشند.

سرهنگ محمدپور تأکید کرد: شهروندان هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌ رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس‌فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.