سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کفش هوشمند دیابت - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

کفش هوشمند دیابت

کفش هوشمند دیابت


Loading the player...

 

دیابت یا مرض قند از بیماری های شایع و ناتوان کننده انسان است که می تواند مشکلات جدی را برای اندام ها ایجاد کند . یکی از این مشکلات زخم های مزمن و مقاوم به درمانی است که معمولا در کف پای این بیماران ایجاد می شود . این عارضه را پای دیابتی Diabetic foot  هم می گویند .

مشکلاتی که برای پای افراد مبتلا به دیابت ایجاد می شود به علت دو اشکال عمده ای است که دیابت مسبب آن است . این دو مشکل اختلالات اعصاب محیطی و کم شدن جریان خون اندام است .

بیماری دیابت در بلند مدت موجب کم شدن جریان خون در همه بدن می شود و این مشکل در پا بیشتر از جاهای دیگر خودش را نشان می دهد چرا که کف پا دورترین قسمت بدن از قلب است و نسبت به دیگر بافت های بدن خون کمی دریافت می کند . همین امر موجب می شود که زخم هایی که بطور مرتب در اثر آسیب های محیطی در پای همه افراد ایجاد می شوند ولی به سرعت خوب می شوند در پای این افراد خوب نشود چون بهبود زخم به مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارد که از راه خون به بافت ها می رسد. میکروب ها هم زمینه را مساعد دیده و بر روی زخم ایجاد شده شروع به فعالیت کرده و عفونت ایجاد می کنند . به علت کاهش جریان خون پا ، گلبول های سفید هم کمتر به محل زخم رفته و دفاع ایمنی بافت کم می شود . خود بیماری دیابت هم بطور کلی دفاع ایمنی بدن را کاهش می دهد . این امر موجب گسترش عفونت در زخم و تاخیر در بهبود آن می شود.

مشکل دیگر افراد دیابتی اختلال در کارکرد اعصاب محیطی است که موجب کم شدن حس لمس در پای آنها می شود . این کاهش حس موجب خشکی و ایجاد شکاف هایی در پوست شده که زمینه را برای ایجاد زخم فراهم می کند . از طرف دیگر بیمار به علت کاهش حس ، کمتر متوجه آسیب های محیطی می شود . مثلا پا بدون اینکه شخص متوجه شود در مجاورت شی داغ قرار گرفته و می سوزد و یا بر روی شی برنده رفته و زخم می شود. وقتی هم که آسیبی به پوست می رسد به علت اختلال در حس درد بیمار تا مدت ها متوجه آن نمی شود و این موجب پیشرفت عفونت در زخم می شود. اختلالات اعصاب در پای افراد دیابتی می تواند در بلند مدت موجب فلج شدن عضلات کف پا شده و این فلجی موجب تغییر شکلی های مختلفی در پا می شود . تغییر شکل یافتن پا به نوبه خود موجب میشود در موقع راه رفتن به قسمت های خاصی از کف پا فشارهای بیشتری وارد شود و این فشارها زمینه را برای بروز زخم فشاری فراهم می کنند .

اختلالات بینایی هم که از عوارض دیابت است میتواند به ایجاد این عارضه کمک کند. دید کم موجب می شود بیمار نتواند بخوبی جلوی پای خود را ببیند و پا را در موقعیت های نامناسب قرار می دهد که این موضوع احتمال آسیب دیدن پا را بیشتر می کند .

تمام این موارد دست به دست هم می دهند تا موجب شوند کف پای بیمار ، زخم های شدید و مقاوم به درمانی پیدا کند .

زخم پای دیابتی در حدود 7-5 درصد افراد مبتلا به دیابت ایجاد می شود که این زخم ها در نهایت موجب قطع عضو در 5/0 تا 5 درصد افراد دیابتی می گردند .

عفونت کف پای این بیماران در ابتدا محدود به پوست است ؛ ولی بعد از مدتی به بافت های عمقی و استخوان های کف پا هم سرایت کرده موجب عفونت استخوان یا استئومیلیت می شوند.  در عفونت پای این بیماران بیش از یک میکروب فعالیت دارند ولی شایعترین آنها استافیلوکوک طلایی است.

« دکتر مسعود غلامیان » متخصص رادیولوژی، مخترع استان خراسان جنوبی، کفش هوشمندی را اختراع کرده است که بارقه های امید را برای پایان دادن به قصه های تلخ قطع پای دیابتی رقم زده است .

کفش هوشمند دیابت که در مسابقات اختراعات جهانی سوئیس مدال طلا را کسب نموده است ؛ با حذف عوامل ایجاد کننده زخم پا در بیماران دیابتی از ایجاد زخم و قطع پا پیشگیری می کند .

در بخش الکتروهوشمند این کفش یک سری سنسورهای فشار و گرما تعبیه شده که وقتی فشار بیش از حد به کف پا وارد شود از طریق بلوتوث به فرد هشدار می دهد .

بالشتک های هوای موجود در این کفش هم با ایجاد جریان هوای مداوم و از بین بردن دما و رطوبت پاها از ایجاد زخم پیشگیری می کند .

در زخم پای دیابتی بهترین راهکار جلوگیری از ایجاد زخم است که یکی از راه های آن کمک به ایجاد احساس ایجاد زخم است .

این اختراع که نمونه مشابهی ندارد در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است و دکتر غلامیان که مخترع این کفش است می گوید : حدود 30 الی 40 میلیون برای این اختراع هزینه کرده است و امیدوار است با حمایت مسئولان تکنولوژی ساخت این محصول متعلق به ایران باشد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.