سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کشف قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقی تا ایلخانی در سربیشه - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقی تا ایلخانی در سربیشه

قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقی تا ایلخانی در سربیشه کشف شد.

قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقی تا ایلخانی در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی کشف شد .

در کاوش های جدید صورت گرفته در محوطه باستانی کهنک سربیشه، بخش هایی از برج ، باروی قلعه کهنک و فضاهای جانبی آن کشف شد.

برآبادی ، مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: سازه اصلی قلعه کهنک، برج شمال غربی آن است که با چینه و به شکل بیضی شکل ساخته شده است.

برآبادی افزود: در این کاوشها، علاوه بر برج شمال غربی قلعه، برجی دیگر به همراه ورودی آن در سمت جنوب شرقی و بخشی از حیاط مرکزی قلعه و همچنین فضاهای پیرامونی آن به دست آمده است که ورودی بیشتر این فضاها مشخص نیست.

وی مصالح به کار رفته در ساخت بخش های مختلف این قلعه را شامل چینه، لاشه سنگ، خشت، ملات گل و گچ عنوان کرد و گفت: در این فصل از کاوش ها همچنین دو قطعه سفال مربوط به دوره سامانی و اشیاء مختلفی از قبیل مهره های سنگی و لعابی، اشیا مفرغی، الوارهای مربوط به سقف فضاهای معماری، چند ظرف سفالی ، سرپیکان و نیزه، مربوط به قرن های ششم و هفتم هجری نیز شناسایی شد.

مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: در این فصل از کاوش ها، بر اساس سازه های معماری کشف شده، دو دوره اصلی سکونت شامل سکونت فصلی که لایه ابتدائی و سطحی ترانشه را در برگرفته بود و دوره سکونت مربوط به قرن های پنجم تا هفتم هجری، شناسایی شد.

برآبادی گفت: عمده سازه های معماری دوره سکونت فصلی را سازه های مربوط به اجاق و سازه های سنگی مربوط به پی چینی خانه های عشایری تشکیل می دهد.

وی با اشاره به انجام سه فصل کاوش از سال 92 تاکنون در محوطه تاریخی کهنگ سربیشه افزود: در این کاوشها، تاکنون سازه های معماری مربوط به قرون میانی اسلامی، خرابه های یک آسیاب مربوط به دوره قاجار و قبرستان و نشانه های وجود دو کوره آجرپزی نیز مشاهده شده است .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی