رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

کشاورزان برای برداشت زرشک عجله نکنند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان برای برداشت زرشک عجله نکنند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: به کشاورزان توصیه کشاورزان برای برداشت زرشک عجله نکنندمی‌شود برای حفظ کیفیت زرشک، محصول خود را در زمان مناسب برداشت کنند.
قوسی افزود: یکی از مشکلات بهره برداران زرشک کار در خراسان جنوبی، برداشت نوبرانه و زودتر از موعد محصول خود است که این امر سبب کاهش کیفیت محصولات از نظر غذایی و دارویی در سال بعد می‌شود. 
وی همچنین با پیش بینی افزایش 2 درصدی برداشت زرشک امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: تلاش می‌کنیم با ورود سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی زرشک، عواید حاصل از دسترنج کشاورزان به جیب خودشان برود و از جولان دلالان و واسطه‌ها نیز کاسته شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: سال گذشته 18 هزار و 830 تن زرشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شد که امسال پیش بینی می‌شود 19 هزار و 500 تن برداشت شود.
قوسی با اشاره به فعالیت 12 واحد فرآوری و بسته بندی زرشک در استان افزود: این واحدها با ظرفیت 9 هزار و 9 تن محصولاتی از جمله کنسانتره زرشک، آب و شربت زرشک تولید می‌کنند.
حدود 15 هزار هکتار از باغهای خراسان جنوبی زیر کاشت زرشک است که برداشت آن از نیمه دوم مهر آغاز می شود و تا اواخر آبان ادامه دارد.