رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

کسب گواهینامه امنیت غذایی برای تولید محصول سالم توسط گلخانه مکانیزه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

کسب گواهینامه امنیت غذایی برای تولید محصول سالم توسط گلخانه مکانیزه بیرجند

alt

گلخانه مکانیزه هایدروپونیک آبان بیرجند تنها گلخانه در ایران است که گواهینامه ایزو 22 هزار و امنیت غذایی را برای تولید محصول سالم و ارگانیک کسب کرده است.

هادربادی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه این گلخانه به منظور تولید محصول سالم در استان فعالیت می کند، افزود: تمامی مراحل سیستم تغذیه، دی اکسید کربن و تنظیم دما در این گلخانه به صورت اتوماتیک کنترل می ­شود.

وی گفت: این مجتمع در حال حاضر خود را ملزم به رعایت در الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی برای تولید محصولات ارگانیک کرده است و قصد دارد تا با به کارگیری مفیدترین روش ها، ایمن ‌ترین محصول را مطابق با استاندارد ملی ایران و همچنین سیستم مدیریت ایمن و بهداشت مواد غذایی ایزو تولید و عرضه و در این مسیر از مدرن‌ ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان محصول استاندارد و سالم، افزایش رضایت مشتری، ضد عفونی کردن محصول تولید شده و صادرات محصول را از اهداف فعلی بهداشت و ایمنی این مجتمع مکانیزه گلخانه ای عنوان کرد.

هادربادی سطح زیرکشت این مجتمع را 3 هزار و 500 متر مربع دانست و تصریح کرد: در حال حاضر 43 هکتار فضای گلخانه ای در استان است.

وی گفت: خشکسالی های 14 ساله در خراسان جنوبی و نبود منابع آبی کافی سبب شده تا گرایش به سمت ایجاد گلخانه ها و توسعه آن با استفاده از سیستم های نوین آبیاری افزایش یابد.

هادربادی افزود: در هشت شهرستان در استان مجتمع گلخانه ای فعال است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضرتنها محدودیت استان در زمینه منابع آبی است، تصریح کرد: مجتمع های گلخانه ای در استان های کم باران از جمله خراسان جنوبی بسیار حائز اهمیت بوده و یک دهم آب مصرف و 10 برابر تولید دارد.

افزایش تولید در واحد ­سطح، استفاده از شیوه های نوین آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب و سازگاری با خشکسالی از اهم مزایای گلخانه ها است.

مجتمع های گلخانه ای با مصرف بسیار پایین دارای بازدهی بسیار بالایی بوده و باید مورد حمایت قرار گیرند.