سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

کرونا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کرونا

Loading the player...

بیماری کرونا (Corona ) یا مرس ( MERS ) یک بیماری واگیردار با علایمی شبیه به سرماخوردگی است که قدرت واگیری آن به اندازه خیلی از ویروس های دیگر نیست؛ اما در صورت ابتلا می تواند باعث مرگ شود .

کرونا ویروس‌ها (نام علمی Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. این بیماری به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه (Middle East respiratory syndrome coronavirus)  شناخته شده است که به اختصار MERS-CoV  خوانده می‌شود.

اولین مورد بیماری در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید. این مرد چند روز قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت و کشف بیماری اولین بار در آزمایشگاه Health Protection Agency's در Colindale لندن به تایید رسید. یک گونه شدیدتر این ویروس که تصور می‌شود از خفاش ناشی شده باشد در سال ۲۰۰۲ اپیدمی جهانی سارس را موجب شد که حدود ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند.

این خانواده ویروسی اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده است که موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می گردد و از ویژگی آنها زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها می باشد.

هنوز منشاء این ویروس مشخص نیست؛ اما پژوهشگران احتمال می‌دهند، این ویروس در اثر جهش در بدن جانوران یا پرندگان ایجاد شده باشد. عوامل مختلفی به عنوان منشا این بیماری مطرح شده است که میمون و شتر از جمله آنها هستند.

 کرونا ویروس‌ها دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان‌ها درگیر می‌کند و عامل یک سوم سرماخوردگی‌های شایع هستند. کرونو ویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها تا به طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.

افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونو ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما پنج نوع از آنها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونو ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

*** علائم اصلی بیماری کرونا:

از علایم اصلی این بیماری می توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که این مورد می تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

*** نحوه انتقال بیماری کرونا :

هنوز اطلاعات در مورد نحوه انتقال این بیماری کامل نیست؛ ولی روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است.

بالاترین میزان ابتلا به این ویروس در منطقه خاورمیانه و کشور عربستان است و با توجه به بازگشت حجاج از کشور عربستان ، لزوم رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار ضروری به نظر می رسد .

در صورتی که حجاج علایم تنفسی را داشته باشند از دست دادن ، روبوسی کردن و در آغوش گرفتن دیگران خودداری کنند. در صورتی هم که علائم ظاهری را نداشته باشند چون احتمال این هست که بیماری در دوره نهفتگی باشد تا 14 روز بعد از سفر باید از لحاظ علائم تنفسی چکاپ شوند و در این مدت رعایت بهداشت فردی و آداب تنفسی را داشته باشند .

این ویروس از سطوح اجسام آلوده هم منتقل می شود پس بهداشت فردی را جدی بگیرید و اولین کار هم شستن دست هاست .

از آنجایی که بیماری کرونا مشترک بین انسان و دام است و شتر به عنوان منبع ویروس شناخته می شود باید از مصرف شیر شتر به صورت خام خودداری شود .

*** نحوه درمان بیماری کرونا :

گروهی از دانشمندان به رهبری «ادوارد تریبالا» از دانشگاه گوتنبرگ سوئد و «ولکر تیل» از دانشگاه برن آلمان ماده‌ای به نام «K22» کشف کردند که به نظر می‌رسد توانایی این ویروس‌ها را برای گسترش در انسان‌ها مسدود می‌کند. «K22»  تکثیر کرونا ویروس​ها را در سلول‌های پوششی دستگاه تنفسی انسان مهار می‌کند.

ویروس‌ها برای تولیدمثل باید غشای سلول‌های انسانی جداگانه‌ای در اختیار بگیرند تا در آن نوعی پایه نگهدارنده درست کنند و ماشین تولید ویروس خود را در آن مستقر کنند و ماده «K22» این روند را غیر ممکن می‌کند.