سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کتاب دا - نمایش محتوای دفاع مقدس

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

کتاب دا

کتاب دا


Loading the player...

 

«کتـاب دا » یكی از زیباترین و كامل ترین كتاب هایی است كه در مورد دفاع مقدس نوشته شده است . این کتاب خاطرات " سیده زهرا حسینی " است که به اهتمام سیده اعظم حسینی در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری به رشته تحریر درآمده و برای اولین بار در مهر ماه سال 87 در انتشارات سوره مهر منتشر شده است .

 این کتاب خاطرات راوی از روزهای آغازین جنگ و روزهای حمله ارتش بعثی عراق به خرمشهر و مقاومت های مردمی در این شهر را روایت می کند و یكی از ویژگی های بارز آن این است كه بسیار خوب تصویربرسازی شده است .

در این کتاب سیده زهرا حسینی خاطرات خود از روزهای مقاومت و روزهای پس از آن را با جزئی ترین موارد روایت می کند تا آنجا که این گونه جزئی نگری و بیان لحظه لحظه وقایع باعث شده تا بسیاری آن را رمان بنامند ، حال آنکه این کتاب سراسر خاطرات واقعی و حقیقی سیده زهرا حسینی از آن روزهاست .

 راوی در آن روزها تنها 17 سال داشته است و اهمیت این کتاب شاید در این باشد که وقایع جنگ تحمیلی برای اولین بار از زاویه دید یک دختر نوجوان روایت شده است ، خاطراتی که راوی حدود 20 سال آن ها را در درون سینه خود همچون یک راز حفظ کرده و حرفی از آن نزده است .

در این کتاب ناگفته هایی از جنگ بیان شده که تا کنون کسی از آن ها حرف نزده است . وی علت نگارش کتاب را اینگونه بیان می کند که : نسل جوان باید بدانند که جنگ تحمیلی بوده و ایران کشوری صلح طلب است .

 به گفته وی نگارش این کتاب از سال 1380 آغاز شد و مدت 6 سال به طول انجامید . این کتاب نگاه های مختلف از گروه های فکری و اقشار مختلف را به خود جلب کرده است .

مسئولان و مدیران فرهنگی ، هنرمندان ، نویسندگان و سینماگران از جمله کسانی هستند که این کتاب را مورد تحسین قرار داده اند

«دا» به زبانِ كردی به‏معنای مادر است . سیده زهرا حسینی به خاطر قدردانی از مادر خود و همه‏ ی مادرانی كه در طولِ دوران دفاع مقدس رنج‏هایی مشابه كشیده‏اند نامِ كتاب را با «دا» زینت می‏بخشد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.