جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

کتاب گفتار حضرت محمد (ص) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتاب گفتار حضرت محمد (ص)

کتاب « گفتار حضرت محمد (ص) » مجموعه ای از جمله های قصار حضرت محمد ( صلی الله علیه و اله وسلم) است . آقای « محمدحسین شریف موسوی » از میان گفتارهای ارزشمند نبی اکرم ( صلی الله علیه و اله وسلم) جمله هایی را برگزیده و در این کتاب گردآوری نموده است . کتاب « گفتار حضرت محمد (ص) » 82 صفحه دارد و انتشارات جیحون آن را برای اولین بار در سال 1383 وارد بازار چاپ کرده است .

آقای محمدحسین شریف موسوی در مقدمه این کتاب اینگونه نوشته اند : « در روزگاران قدیم ، مشکل اساسی جویندگان حقیقت ، کمبود کتاب و رساله بود . در روزگار ما بر عکس ، فراوانی بیش از حد کتاب و مقاله و سایر منابع اطلاعاتی مانع دست یابی به دانش معنوی حقیقی است . افزون بر وفور دست و پاگیر کتاب ها و مقاله ها و منابع اطلاعاتی دیگر ، تعارض بین نظریه ها و تضاد بین جهان بینی ها هم مانع دیگری بر سر راه جویندگان حقیقت است . در این گم بیشه آراء و عقاید به راستی چه باید کرد ؟ کدام کتاب را باید خواند ؟ به حرف چه کسی باید اعتماد کرد ؟ راه حل منطقی این است که عقل سلیم ملاک عمل قرار گیرد . عقل سلیم حکم می کند که گفتارهای کسانی را بپذیریم که منشا الهی دارند » .

تعدادی از جملات کتاب « گفتار حضرت محمد (ص) » بدین شرح است :

1) اگر خداوند برای بنده ای خیر بخواهد ، قفل دلش را می گشاید و در آن ایمان و راستی قرار می دهد .قلبش را نسبت به عملش هشیار ، دلش را سلیم ، زبانش را راستگو ، اخلاقش را شایسته ، گوشش را شنوا و چشمش را بینا می کند .

 2) هر کس غمی از غم های دنیا را از دل مومنی بردارد ، خدا هم غمی از غم های آخرت از دل او برخواهد داشت و هر کس در حق مسلمانی رازپوشی کند ، خدا هم در دنیا و آخرت در حق او رازپوشی خواهد کرد .

 3) بهترین شکل ایمان آن است که به خاطر خدا دوست بداری و به خاطر خدا دشمن بداری ، آنچه برای خودت می خواهی ، برای دیگران بخواهی و آنچه برای خودت نمی خواهی ، برای دیگران هم نخواهی ، سخن نیک بگویی ، یا خاموش بمانی  .

 4) بهترین ایمان آن است که مردم از شر تو در امان باشند و بهترین اسلام آن است که مردم از دست و زبان تو در سلامت باشند  .

 5) در دنیا سه چیز از فضیلت های اخلاقی است : ستمگر را ببخشی ، به کسی که از تو بریده بپیوندی و با کسی که با تو نادانی کند ، صبور باشی  .

6) خدا را چنان پرستش کن که گویی او را می بینی .اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند  .

 7) هنگامی که خداوند مخلوقات را آفرید ، بر خود مقرر کرد که رحمتش بر خشمش غلبه کند .

 8) خداوند مرا نفرستاده است تا اشکال بگیرم و اشکال تراشی کنم . بلکه فرستاده است تا بیاموزم و آسان بگیرم . من مبعوث شده ام تا با مردم مدارا کنم .

 9) هر کس رابطه خود با خدا را درست کند ، خدا رابطه او با مردم را درست می کند و هر کس باطن خود را نیکو سازد ، خداوند ظاهر او را هم نیکو می سازد  .

 10) به یاد خدا باش زیرا او در کارها یاور توست  .

 11) بدکار ِ امیدوار به رحمت خدا ، به او نزدیک تر است ، تا عابد ِ مایوس از رحمت خدا  .

 12) تفریح کنید و بازی کنید ، زیرا دلم نمی خواهد دین شما خشن باشد .