سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کتاب کوثر کربلا - نمایش محتوای خبر

 

 

کتاب کوثر کربلا

    

 

کتاب «کوثر کربلا» شامل مجموعه‌ای از سخنرانی‌های « آیت الله جوادی آملی » در دهه‌های محرم در شهرستان آمل به همراه مراثی گفته شده از زبان معظم له است که از گفتار به نوشتار تبدیل شده و در ساختاری جدید و منطقی به صورت مهندسی پژوهشی عرضه می‌شود.

مقدمه این کتاب به قلم مفسر برجسته قرآن «آیت الله جوادی آملی » است . این مقدمه دارای مضامین بلندی بوده که بر غنای کتاب بسیار می‌افزاید و یک تحلیل عرفانی از رویکرد نهضت کربلا به دست می‌دهد و با بیان ابعاد جهاد اصغر، اوسط و اکبر و نیز هجرت اصغر، اوسط و اکبر به مقام والای سید الشهداء (ع) اشاره کرده و ویژه خواص و نخبگان است، گرچه مردم متوسط هم می‌توانند از آن بهره ببرند.

 کتاب «کوثر کربلا» مشتمل بر سه فصل است . مباحث این سه فصل همگی زیرمجموعه «عقل نظری» هستند و به تعبیری دیگر، جزء مباحث حکمت نظری و عملی بوده که برخی درباره شناخت ، هست و نیست‌ها و بعضی درباره شناخت بایدها و نبایدها هستند .

در فصل یکم رسالت‌های معرفتی کربلا بیان می‌شود که محورش بیان هست و نیست‌های مهم است؛ در فصل دوم رسالت‌های عملی - اجرایی کربلا ارائه می‌شود که محور آن نیز بیان باید و نبایدهای مهم است.

در فصل سوم که «بلانوشان کربلا» نام دارد؛ مقتل سیدالشهدا (ع) با رویکرد خاص تربیتی ارائه شده که این رویکرد علت امتیاز آن از سایر مقاتل است . پیش از آغاز مقتل در عنوان «یادسپاری مهم» نظر استاد درباره نقل‌های مورخان و ارباب مقاتل، وقایع قبل و بعد از عاشورا به گونه‌ای شفاف بازگو شده که برای سخنوران و مداحان بسیار راهگشا است .