سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

کتاب چهره های ماندگار : استاد محمود فرشچیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتاب چهره های ماندگار : استاد محمود فرشچیان

کتاب « چهره های ماندگار : استاد محمود فرشچیان » را آقای « محمود اسعدی » گردآوری کرده و با همکاری دو ناشر « زمان » و « جهان فرهنگ » برای اولین بار در سال 1383 به چاپ رسانده است .

در این کتاب زندگینامه استاد محمود فرشچیان به همراه گزیده مقالاتی که در مورد ایشان نگاشته شده آمده است .

این کتاب سه بخش دارد . عنوان بخش اول " زندگینامه " است . بخش دوم " گزیده ای از مقالات و سخنرانی های فارسی " و بخش سوم هم " گزیده ای از طرح ها " . در ابتدای کتاب هم به مقدمه ای از " محمود اسعدی " یعنی گردآورنده کتاب برمی خوریم ، مقدمه ای با عنوان "سنت تکریم " . در ابتدای بخش دوم هم مقاله ای از استاد فرشچیان با عنوان « نقاشی ایرانی » آمده است .

از جمله مقالاتی که در مورد استاد محمود فرشچیان نوشته شده است می توان به مقاله ای با عنوان « هنری در خدمت تمام بشریت » اشاره کرد . پرفسور برت فراکنر ، رئیس کرسی ایرانشناسی ، زبان ، تاریخ و فرهنگ دانشگاه هامبرگ آلمان در این مقاله اینطور نوشته است : « نقاشی محمود فرشچیان آثاری را نشان می‌دهد که پیوند تمام‌عیار با هنر اصیل ایران دارد ، اما بیش از آن هنری را نمایان می‌سازد که از آن تمام بشریت و همه ‌ی جهان است و به نسل ما می‌آموزد که هنر او نه ‌تنها متعلق به یک تمدن خاص بلکه بخشی از میراث هنری و فرهنگی کل جهان به‌ شمار می‌رود » .