سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

کتاب پرتوی از عظمت امام حسین (ع) - نمایش محتوای خبر

 

 

کتاب پرتوی از عظمت امام حسین (ع)

پرتوی از عظمت امام حسین (ع) ، پژوهشی است توصیفی و تحلیلی از « آیت‌الله صافی گلپایگانی » درباره شخصیت و قیام امام حسین (ع) .

نویسنده در آغاز به کتاب هایی که درباره قیام امام نوشته شده ، اشاره و گفته است : امروزه بیشتر از تحلیل حوادث و علل و نتایج آن سخن می‌رود، حال آنکه درگذشته بیشتر به توصیف حوادث پرداخته می‌شد. کتابهایی که شامل تحلیل تاریخی حوادث کربلاست، نسبت به کتابهایی که متن حوادث را نگه داری کرده، بسیار کم است. در عین حال اهمیت کتابهایی که متن حوادث را نگه داشته‌اند در نزد ما محفوظ است.

كتاب در 4 بخش نگارش یافته است : 1- شخصيت و فضايل حسين‌عليه‌السلام، 2- بني هاشم و بني اميه، 3- علل قيام حسين‌عليه‌السلام و 4- نتايج و فوايد قيام حضرت ابي عبدالله الحسين‌عليه‌السلام .
در بخش اول ابتدا سيماي نوراني امام حسين‌عليه‌السلام در كتاب خدا ترسيم شده است از قبيل آيه مودت، آيه تطهير و آيات ديگر كه درباره فضيلت پنج تن آل عبا نازل شده است. در ادامه سيماي امام حسين‌عليه‌السلام در احاديث پيامبر مكرم اسلام به تصوير كشيده شده است. فصل اول با بيان مكارم اخلاق سيدالشهداء و ابعاد گوناگون اخلاقي آن حضرت به پايان مي‌رسد.
بخش دوم درباره بني هاشم و بني اميه است كه به طور تفصيلي به اوضاع زندگي و مخصوصاً صفات رذيله معاويه و يزيد به طور مستند پرداخته شده است .
در بخش سوم علل قيام سيد و سالار شهيدان‌عليه‌السلام مورد بررسي قرار گرفته كه از اين رهگذر حدود 6 علّت اصلي و مهم مورد شرح و توضيح قرار گرفته و در آخر بخش، به چند شبهه پيرامون حادثه عظيم عاشورا پاسخ گفته شده است .
بخش چهارم با عنوان نتايج و فوائد قيام حضرت اباعبدالله الحسين‌عليه‌السلام به 9 فائده مهم و تأثيرگذار قيام خونين و سراسر حماسه كربلا مي‌پردازد و بدين ترتيب كتاب «پرتوي از عظمت امام حسين‌عليه‌السلام» با مطالب سودمند خود پايان مي‌پذيرد

ناشر کتاب " مركز تنظيم و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي صافي " ، محل نشر : " قم " و تعداد صفحات آن 470صفحه می باشد .