جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

کتاب " فاطمه زهرا(علیهاالسلام) این‌گونه بود" - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتاب " فاطمه زهرا(علیهاالسلام) این‌گونه بود"

کتاب ارزنده ی « فاطمه زهرا (علیهاالسلام) این‌گونه بود » شرح حال و بیان ویژگی های منحصر به فرد حضرت زهرا (سلام الله علیها) است که یکی از بهترین و شیواترین کتاب ها به شمار می آید که در نوع خود کم نظیر است. کتاب « فاطمه زهرا (ع) این‌گونه بود » سرشار از درها و گوهرهای نایاب است و با سبکی دلپذیر و مبتکرانه توسط فرزانه وارسته ، واعظ توانا و خطیب خوش ذوق« علامه ملا محمد باقر کُجُوری مازندرانی»  نگارش یافته است.

این کتاب آخرین تالیف مولف بوده است و لذا حاصل عمر پربرکت ایشان به شمار می آید و تا آنجا که در توان داشته مطالب ارزنده و پخته در آن عرضه نموده است .

معرفی شرح حال، سرگذشت و مقام و منزلت حضرت زهرا (س) موضوع این کتاب است.  نویسنده در آغاز به معرفی كتابهایی كه درباره شخصیت فاطمه نگاشته شده اشاره كرده است و سپس راجع به موضوعات دیگری چون حدیث‏نگاری و حدیث‏شناسی بحث میکند، آنگاه به تشریح شرح حال زندگی حضرت فاطمه از هنگام ولادت می‏پردازد.

او یك به یك كنیه‏ها و لقب‏های آن حضرت را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و از كنیه‏هایی با عنوان : امالعلوم، امالفضائل امالكتاب با عنوان شریف‏ترین و جامع‏ترین كنیه‏ها نام برده است.

مؤلف در ادامه درباره مقام و منزلت حضرت فاطمه، خصوصیات متعالی اخلاقی و عرفانی و دیگر نامهای آن حضرت كه «صدیقه كبری» یكی از مهمترین آنهاست؛ سخن می‏گوید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، زندگی مشترك حضرت فاطمه با امام علی (ع) را مورد بحث و پژوهش قرار میدهد و از او با عنوان همسری بی‏همتا و یار صمیمی و باوفای امام علی یاد كرده و حضرت فاطمه (س) را از لحاظ رتبه و درجات معنوی و ملكوتی با انبیاء برابر و یا حتی بالاتر دانسته است.

نگارنده معتقد است؛ فاطمه از نظر ایمان و عقل كامل بود و منابع روایی هم بر صحت موضوع گواهی داده‏اند.  وی در بخشهای دیگر كتاب به مقایسه تحلیلی شخصیت فاطمه با دیگر زنان نمونه میپردازد و او را از همه آنان در اخلاق و كمال، متعالی‏تر و والاتر دانسته و مصادیق این برتری را در جای جای زندگی فاطمه از قبیل تربیت فرزندان، كیفیت ازدواجش با امام علی و ویژگی های منحصر به فرد این ازدواج، عبادت و تواضع و تقوا، دستگیری از ضعیفان و محرومان، دانش و تدبیر او در امور خانوادگی، اجتماعی و شناخت اوضاع و اموال سیاسی عصر خود به گونه‏ای واضح و آشكار نشان داده است .

این کتاب 922 صفحه دارد و انتشارات « اندیشه هادی» آن را برای نخستین بار در سال 1390 منتشر کرده است. «صادق حسن زاده» نیز تحقیق این کتاب را بر عهده داشته است.

Loading the player...