جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

کتاب زندگانی علی بن الحسین (ع)

کتاب زندگانی علی بن الحسین (ع)


کتاب زندگانی علی بن الحسین (ع)

کتاب « زندگانی علی بن الحسین (ع) » كه تألیف محقق معاصر ، دكتر جعفر شهیدى است با نگاهى عالمانه و محققانه به شرح زندگى امام سجاد (ع)  پرداخته است .

مؤلف با یادآورى این نكته در مقدمه كه در قدیم عنوان « زین العابدین بیمار» براى امام چهارم عَلَم بود و زدودن این تصویر براى كودكان مكتب‏رفته مانند من دشوار مى نماید ، با تكیه بر منابع و مستندات علمى تلاش دارد بر ذهنیت هاى گذشته خویش غلبه كند و تصویرى درست از زندگى آن امام نشان دهد.  این رویكرد ، مؤلف را بر آن داشته كه به بررسى برخى مشهورات پرداخته و با تتبع فراوان و تحلیلى بر گزاره‏هاى تاریخى و حدیثى ،  به نقد آنها بنشیند  و اثرى نو پدید آورد . مثلاً در موضوع تولد امام سجاد(ع) و زمان آن ، مادر آن حضرت و داستان شهربانو و قصیده فرزدق درباره آن حضرت ، یافته ها و نظرات جدیدى را بیان كرده است .

استاد شهیدى تلاش كرده در این كتاب زوایاى مختلفى از زندگى امام سجاد(ع) ارائه دهد كه در كتب مشابه كمتر به آن توجه شده است. وى از منابع تاریخى زیادى بهره جسته و در پاورقى به آنها اشاره كرده است . این كتاب در سال 1365 به عنوان كتاب سال جمهورى اسلامى ایران معرفى شد .

این کتاب برای نخستین بار در سال 1388 توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، منتشر شده است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.