سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

کتاب «ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی»

کتاب «ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی»


کتاب «ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی»

چهره واقعى مختار و ماهیت قیام او در کتابی با عنوان «ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی» نوشته سید ابوفاضل رضوی اردکانی در 578 صفحه منتشر شده است .

 این کتاب با استناد به منابع معتبر دینی و تاریخی، به ترسیم چهره واقعی زندگی و قیام مختار می پردازد . « مختار بن ابى عبید ثقفى » از چهره هاى برجسته تاریخ است که نام و قیام او با حماسه عاشورا و خون خواهى اهل بیت علیه السلام پیوند خورده است . این کتاب یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین پژوهش‌ها درباره قیام خونین و حماسی مختار است که چهره واقعى مختار ،  ماهیت و هدف قیام او را براساس کهن ترین منابع بررسى کرده است

قیام مختار در 14 فصل و با یک مقدمه به رشته تحریر درآمده است.  نویسنده این اثر که دارای تحصیلات حوزوی و فلسفی بوده و آثار متعددی را در حوزه تاریخ اسلام به رشته تحریر درآورده است ، در این کتاب مباحثی نظیر ویژگی‌های شخصیتی مختار و بررسی جایگاه او در گفتار ائمه علیه السلام و علما را مطرح کرده و پس از نقد و بررسی نظرات مختلف ، به روایت زمینه‌های قیام مختار و گزارش این قیام پرداخته است.  نویسنده این کتاب پس از مقدمه و طی سه فصل « ویژگی‌های شخصی مختار »، « شخصیت مختار در گفتار ائمه‌ علیه السلام و علما » و  « تهمت‌های ناروا » شخصیت و جایگاه مختار را مورد بررسی قرار داده و تهمت‌های ناروایی که نسبت به مختار در برخی منابع ذکر شده را پاسخ گفته است .  در فصل‌های چهارم تا هفتم و تحت عنوان‌های «محمد حنفیه و مختار»، «زمینه و فلسفه قیام»، «اوضاع آشفته عراق» و «حوادث قبل از قیام» زمینه‌های قیام، افراد برجسته در آن موقعیت و ارتباط مختار با این افراد و ماجراهای پیش از قیام مورد بررسی قرار گرفته است.  « قیام »، «پیروزی قیام»، «شورش در کوفه» و «انتقام» فصل‌های هشتم تا یازدهم این کتاب را تشکیل می‌دهد. در فصل یازدهم که عنوان انتقام را به خود گرفته، نویسنده با جزییات کامل تسویه حساب خونین با قاتلان اباعبدالله علیه السلام را گزارش کرده است. در فصل‌های دوازده تا چهاردهم نیز، «مرحله دوم قیام» به شرح جنگ مختار با حکومت شام می‌پردازد و فصل‌های پایانی به «درگیری مختار و عبدالله ‌بن زبیر» و پایان کار قیام اختصاص دارد که با محاصره شهر کوفه و شهادت مختار به پایان می‌رسد.

ویژگی قابل توجه این کتاب این است که نویسنده تمام متون معتبر تاریخی را که اشارتی به مختار و ماجرای او داشته‌اند ، از نظر گذرانده و از همه آن‌ها بهره برده است و علاوه بر آن احادیث و روایات دینی مرتبط با قیام مختار را نیز مورد توجه قرار داده و نظرات محدثان و علمای بزرگ شیعه را نیز درباره قیام مختار و شخصیت او منعکس کرده است .

رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 2.857142857142857 stars out of 5.