رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

کاهش 40 درصدی منابع آبی روستایی قاینات - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 40 درصدی منابع آبی روستایی قاینات

alt

منابع آبی روستایی قاینات با کاهش 40 درصدی آبدهی مواجه است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی قاینات با اشاره به تاثیر خشکسالی های چند سال اخیر بر منابع آب شرب این شهرستان گفت: خشکسالی ها باعث تقلیل کیفیت آب در بسیاری از منابع شده و به لحاظ کمی نیز 24 حلقه چاه عمیق و دستی در چند سال اخیر خشک شده است.به گفته «دانشی پور»، 12 حلقه چاه کف شکنی و بقیه از مدار مصرف خارج شده است.وی افزود: 5 حلقه چاه دیگر باید کف شکنی شود که در این مورد 5 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.به گفته وی، از 169 روستای شهرستان 112 روستا زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی است و 14 روستا نیز به دلیل خشک شدن منابع آبی با تانکر آبرسانی می شود.

وی خاطرنشان کرد: هر فصل 55 روستای بالای 20 خانوار با تانکر آبرسانی و سالانه حدود 43 هزار و 200 متر مکعب آب به روستاها حمل می شود.وی اعتبار مورد نیاز برای آبرسانی سیار را 2 هزار میلیون ریال دانست و گفت: 5 میلیارد ریال در بخش آبرسانی سیار بدهی داریم.

وی اضافه کرد: از سال 84 تاکنون 49 روستا و 10 پاسگاه مرزی در شهرستان از چرخه آبرسانی سیار خارج شده است.وی با اشاره به 550 کیلومتر شبکه توزیع و 617 کیلومتر خطوط انتقال آب در شهرستان گفت: به دلیل فرسودگی و اتمام عمر مفید شبکه، حدود 50 درصد آن فرسوده است و قابل استفاده نیست . وی ادامه داد: حدود 500 کیلومتر از شبکه ها به نوسازی و بازسازی نیاز دارد و حدود 50 درصد انشعابات خانگی نیز فرسوده است و باید تعویض شود.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی