جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

کاهش مصرف آب در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش مصرف آب در خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیر عامل آب منطقه ای استان در کارگروه استانی سازگاری با کم آبیکاهش مصرف آب در خراسان جنوبی گفت:  سرانه مصرف آب هر فرد در شهر 208 لیتر برثانیه و سرانه مصرف هر فرد در روستا 105لیتربر ثانیه در یک شبانه روز است.

امامی با بیان اینکه در مصرف آب شرب صرفه جویی و فرهنگ سازی باید شود، افزود: میزان برداشت از ذخایر زیرزمینی در سال گذشته 43 میلیون متر مکعب بوده است .

وی با بیان اینکه  پارسال مصرف مشترکان نسبت به سال 96، 6 و 2 دهم درصد کاهش دارد، گفت: تعادل بخشی سفره های زیرزمینی همچنان در دستور کار قرار داشته و با برنامه هایی که تدوین شده است نیاز ابی محصولات کشاورزی به سمتی خواهد رفت که هدر رفت اب وجود نداشته باشد ومعیشت کشاورزان را نیز تحت تاثیر قرار ندهد.
مدیرعامل آب منطقه ای استان، آبیاری کم فشارو جایگزینی محصولات کم اب بر را روشهایی مناسب در کشاورزی دانست وگفت: بااین روشها نه تنها کاهش تولید وجود نداشته،  بلکه میتوان این تولیدات را افزایش داد.
امامی از وجود  300چاه غیرمجازدر استان خبرداد و گفت: از این تعداد چاه غیرمجاز  130حلقه چاه پرشده است و بخش عمده ای امسال تعیین تکلیف خواهد شد.
قوسی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هم با بیان اینکه تاکنون با روشهای نوین 54 میلیون متر مکعب صرفه جویی شده است افزود: در حال حاضر 23 هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر پوشش سیستمهای ابیاری نوین می باشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همچنین با بیان اینکه آب فاضلاب گزینه خوبی برای صنعت وکشاورزی است گفت: باید مصرف آب برای حوزه کشاورزی به صورت هدفمند باشد و آبیاری قطره ای جایگزین آبیاری غرقابی شود.
میر جعفریان همچنین از وضعیت اب وفاضلاب مسکن مهر انتقاد کرد و خواستار رسیدگی مسئولان برای رفع این مشکل شد.