رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

کاهش مصرف آب با کاشت علوفه هیدروپونیک - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش مصرف آب با کاشت علوفه هیدروپونیک

جوان سرایانی با کاشت علوفه هیدروپونیک مصرف آب را 40 درصد کاهش داده است.

آقای امیر اصغری تولید کننده علوفه هیدروپونیک از سال گذشته با خرید دستگاه تولید علوفه به روش هیدروپونیک، با وجود تولید روزانه 500 کیلوگرم علوفه، 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی کرده است.

آقای سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی سرایان با تأیید این خبر گفت: افزایش بهره وری و امکان برداشت علوفه در تمام فصول سال از دیگر مزایای تولید علوفه به روش هیدروپونیک است.

آقای اصغری که دانشجوی رشته فناوری اطلاعات نیز هست برای خرید دستگاه تولید هیدروپونیک 62 میلیون تومان هزینه کرده است که 30 میلیون تومان آن از تسهیلات بسیج سازندگی است.

این دستگاه شامل یک کانکس فلزی در ابعاد 3 در 7 متر است که با تنظیم اتوماتیک نور، دما و آب در 7 طبقه علوفه هایی شامل گندم، جو و ذرت کاشته می شود و بعد از یک هفته برداشت می شود.

وی گفت: از 70 کیلوگرم بذر، در هفته 3 تن علوفه تولید و برداشت می شود که به دلیل کاشت نوبتی در طبقه ها، هر روز می توان تا 500 کیلوگرم علوفه برداشت کرد.

آقای اصغری درآمد ماهانه خود را 3 و نیم تا 4 میلیون تومان در ماه اعلام کرد و افزود: علوفه تولید شده را به دامداران شهرستان سرایان می فروشم اما قرار است در آینده با راه اندازی واحد پرواربندی دام، علوفه تولید خود را، خود به مصرف برسانم.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی