سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کاهش مشترکان پر مصرف آب استان - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش مشترکان پر مصرف آب استان

مشترکان پر مصرف آب استان کمتر شدند.

اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو، تعداد مشترکان پر مصرف آب خراسان جنوبی را از هزار و 790 به هزار و 400 مشترک، کاهش داد.

هاشمی مقدم، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان در نشست خبری این شرکت گفت: یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو کاهش تعداد مشترکان پر مصرف است که در این خصوص شرکت آب و فاضلاب استان توانسته است با مذاکره، تعداد مشترکان آب پر مصرف خراسان جنوبی را از هزار و 790 به هزار و 400 کاهش دهد و این تلاش ادامه دارد.

میانگین مصرف آب برای هر خانوار کمتر از 15 متر مکعب در ماه است که این رقم در خانوارهای پر مصرف 20 مترمکعب است.

هاشمی مقدم، نصب فشار شکن در شبکه های آبرسانی بشرویه، سرایان، فردوس، شوسف، نهبندان، حاجی آباد و اسفدن برای تعدیل فشار آب و جلوگیری از ترکیدگی ها، و همچنین استفاده از دستگاه نشت یاب برای شناسایی نقاط ترکیدگی لوله ها و انشعابات برای جلوگیری از هدر رفت آب را از دیگر برنامه های اجرا شده اقتصاد مقاومتی شرکت آب و فاضلاب استان اعلام کرد.   

وی با اشاره به اینکه آب یک کالای بدون جایگزین است افزود: قیمت تمام شده ی آب در هر متر مکعب در خراسان جنوبی 9 هزار و 393 ریال است و این در حالی است که قیمت فروش آن در هر متر مکعب 4 هزار و 68 ریال است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان با بیان اینکه خراسان جنوبی کم ترین قیمت آب بهای کشور را دارد، از مشترکان آب استان خواست هزینه های مصرف آبشان را به موقع پرداخت کنند تا شرکت آب و فاضلاب بتواند خدمات بهتری به آنان ارائه کند.

هاشمی مقدم با اشاره به بدهی 7 میلیارد تومانی مشترکان آب استان به شرکت آب و فاضلاب گفت: هم اکنون 401 هزار نفر در کل استان خدمات آبرسانی و دفع فاضلاب را دریافت می کنند.

وی در خصوص تصفیه خانه فاضلاب بیرجند نیز گفت: با گرفتن وام 4 میلیون یورویی از بانک توسعه و تجارت اکو، می توانیم تا پایان سال 97 از فاز 2 تصفیه خانه فاضلاب این شهر بهره برداری کنیم.  

مسئولان آب و فاضلاب شهری استان نیز در این نشست از مردم خواستند تا برای کاهش هزینه های قبض آب شان از شیرهای کاهنده ی مصرف و قطره ای کردن سیستم آبیاری فضای سبز منزلشان استفاده کنند

این مسئولان معتقدند هزینه آب مصرفی با توجه به تورم سالانه، باید سالانه به روزرسانی شود.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی