سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کاهش حق بیمه زعفرانکاران خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش حق بیمه زعفرانکاران خراسان جنوبی

حق بیمه زعفرانکاران خراسان جنوبی کاهش یافت .

جوادیان ، عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی کشور در نشست با کارشناسان جهاد کشاورزی در بیرجند گفت : برای حمایت از تولید کنندگان این محصول راهبردی ، حق بیمه زعفرانکاران کاهش و میزان پوشش بیمه زمین های زیر کشت زعفران افزایش می یابد .

«زعفران» از جمله محصولات کشاورزی استراتژیک استان خراسان جنوبی است که موجب شده استان در تولید این محصول از حیث مرغوبیت و کیفیت در رتبه نخست کشوری و در شاخص حجم تولید در جایگاه دوم کشوری قرار دارد.

جوادیان خبر خوشی نیز برای پرورش دهندگان دام سبک استان داشت .

وی گفت : از این پس  بخش اعظمی از حق بیمه این دامداران از منابع داخلی استان پرداخت می شود .

عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی کشور با بیان اینکه در سال زراعی جاری ، صندوق بیمه کشاورزی ، در صورت تمایل کشاورزان ، صد در صد زمینهای زیرکشت گندم را در کشور بیمه می کند افزود : در صورت خسارت ، صندوق بیمه کشاورزی ، به ازای هر هکتار زمین گندم آبی ، 2 میلیون تومان و هر هکتار گندم دیم ، 450 هزار تومان غرامت پرداخت می کند .

پیش از این ، 50 درصد زمینهای کشاورزی زیر کشت گندم ، بیمه بود و کشاورزان خسارت دیده به ازاء هر هکتار زمین کشاورزی زیر کشت گندم آبی ، 900 هزار تومان و گندم دیم 180 هزار تومان غرامت دریافت می کردند .

جوادیان میزان خسارت هایی که هر ساله کشاورزان را متضرر می کند را 20 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود : امسال صندوق بیمه بخش کشاورزی کشور هزار و 150 میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان منابع مالی دارد .

عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی کشور در خصوص پرداخت دیر هنگام غرامت کشاورزان گفت : به دلیل فاصله زمانی کاشت و برداشت محصول و برآورد میزان خسارت ، این زمان منطقی است .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی