رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

کالای گران قیمت بر تن بزهای خراسان جنوبی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

کالای گران قیمت بر تن بزهای خراسان جنوبی

کالای گران قیمت بر تن بزهای خراسان جنوبی


کرک بزهای خراسان جنوبی، کالای گران قیمتی است که در صورت فرآوری آن در داخل استان و کشور، ارزش افزوده فراوانی نصیب بهره برداران می شود

کرک بزهای خراسان جنوبی، کالای گران قیمتی است که در صورت فرآوری آن در داخل استان و کشور، ارزش افزوده فراوانی نصیب بهره برداران می شود.

بیشتر بزهای کرکی دنیا در منطقه آسیا زندگی می کنند که کشورهای چین، مغولستان، ایران و افغانستان به ترتیب مراکز اصلی تولید تجاری کرک را تشکیل می دهند و امروزه در کشورهای استرالیا، نیوزلند و آمریکا نیز با برنامه های اصلاح نژادی، تولید کرک در حال افزایش است.
در ایران بزهای کرکی بومی منطقه خراسان جنوبی و کرمان بهترین نوع بز کشمیر یا کرک دار هستند. بزهای کرکی خراسان جنوبی در شهرستان سربیشه پرورش داده می شوند.
از نظر پوشش دو تیپ بز وجود دارد؛ بزهای یک پوششی که پوشش بدن شان فقط از مو است و بزهای دو پوششی که کرک و مو تولید می کنند، و بز کرکی خراسان جنوبی از نوع دو پوششی است و کرک و مو تولید می کنند .
خانم جوادی مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: بزهای بومی خراسان جنوبی توده های بز کرکی هستند که بیش از 50 درصد  و حتی  در نمونه هایی 80 تا 90 درصد از پوشش بدن آنها کرک است.
خصوصیات ظاهری
بزهای کرکی جثه کوچک با دست و پا کوتاه ، کمر صاف و سر و صورت کوچک، دو شاخ ساده و بیشتر خنجری شکل، ریش، گردن غالبا پوشیده از کرک و مو و بدون منگوله، رنگ سیاه و تعداد کمتری قهوه ای تیره و تعداد بسیار اندکی هم رنگ حنایی دارند .
تولید پالتوهای گران قیمت کشمیر در چین با کرک تولید ایران
کرک خاصیت جذب آب را دارد و به این علت به آسانی شعله ور نمیشود و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بدلیل خاصیت رنگ پذیری کرک و شفافیت زیاد آن، در بافت پارچه و قالی های گرانبها استفاده می شود. در تولید منسوجات عشایری از جمله چادر نیز از کرک استفاده می شود . مهمترین استفاده کرک  در تهیه لباس های زمستانی می باشد لباس تهیه شده از کرک، بسیار زیبا، سبک، گرم و ظریف هستند . به  همین سبب مشتریان زیادی در کشور های خارجی دارند . کرک مو کشی شده و تمیز با قیمت های بسیار بالایی در دنیا خرید و فروش می شود .
کرک در بازار جهانی بین 5 تا 100 دلار در هر کیلو قیمت دارد و بهترین الیاف را از آن تهیه میکنند، اما این محصول نیز از مرزهای شرقی به افغانستان و از آنجا به چین فرستاده میشود و سپس در قالب پالتوهای گران قیمت کشمیر به ایران باز میگردد.
ایجاد مرکز پرورش و اصلاح نژاد برای حفظ ذخایر ژنتیکی بز کرکی
به دلیل ارزش اقتصادی بز کرکی، مرکزی به نام مرکز  پرورش و اصلاح نژاد بز کرکی خراسان جنوبی با هدف ترویج و حفظ ذخایر ژنتیکی بز کرکی منطقه، رشد کمی و کیفی تولید کرک و تأمین مواد اولیه صنایع و کارخانجات و فراهم  نمودن امکان توسعه پایدار بز کرکی منطقه در سربیشه ایجاد شده است.
این مرکز در 18 کیلومتری شهرستان سربیشه در کنار جاده سربیشه – نهبندان قرار دارد .
خانم جوادی افزود:  ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد بز کرکی فعالیت های فنی ، علمی و اصلاح نژادی خود را با خرید بز های کرکی از گله های دامداران منطقه در سال 1378 به طور رسمی آغاز کرد .
وی گفت: مقاومت زیاد این نژاد به شرایط سخت ، توان تولیدی آن در شرایط خشکسالی ، قدرت راهپیمایی، تولید شیر و دوقلوزایی  از دیگر ویژگی های بز کرکی است که توسعه پرورش آن را توجیه می کند.
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه افزود: تمامی فعالیت های مدیریتی و اصلاح نژادی از جمله عملیات ثبت مشخصات وزن کشی ، همزمان سازی فحلی و جفت گیری کنترل شده و واکسیناسیون در این مرکز انجام می گیرد .
تولید سالانه 12 تن کرک در سربیشه
شهرستان سربیشه 98 هزار و 341 رأس بز کرکی دارد که سالانه 12 تن کرک از آنها تولید می شود. قیمت هر کیلوگرک کرک در شهرستان سربیشه 75 هزار تومان است .
خانم جوادی افزود: کرک تولید شده در شهرستان سربیشه پس از جداسازی از مو، برای تولید پارچه کرکی به شهر مود سربیشه و همچنین به استان خراسان رضوی ارسال می شود، و از آنجا برای صادرات آماده می شود.
ما هیچ سهمی از ارزش صادراتی کرک نداریم
براتی یکی از دامداران صاحب بز کرکی در سربیشه می گوید: کرکهای تولید ما دامداران، به مشهد فرستاده می شود و ما هیچ سهمی از ارزش صادراتی این محصول نداریم، کاش بتوان با ایجاد مرکز فرآوری و نساجی برای کرک در استان، ارزش افزوده این محصول گران قیمت را به داخل استان باز گرداند و توسعه جمعیت این نسل از دامها را به جد در استان پیگیری کرد تا آثار خشکسالی تأثیر کمتری بر زندگی کشاورزان و دامداران بگذارد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.