سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

کاریکاتور موانع ازدواج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاریکاتور موانع ازدواج

 

ازدواج، علاوه بر پاسخگویی به نیازهای جنسی و عاطفی فرد، روابط اقتصادی، ارتباطات اجتماعی و فرهنگی او را تنظیم می‌کند؛ اما اگر این موضوع در زمان مناسب اتفاق نیفتد مشکلات بسیاری برای افراد و جامعه به وجود می‌آورد.

در حال حاضر شاهد هستیم که آثار سستی باورها به ضرورت موضوع ازدواج، به بهانه های مختلف و در جلوه های گوناگون خود را نشان می دهد. برخی تحصیل را مقدمه شغل و شغل را مقدمه روزی می دانند و بهترین مقطع زندگی (جوانی) را فدای مقدمات روزی می سازند و پس از خزان جوانی تصمیم به ازدواج می گیرند .

صاحبنظران معتقدند با ادامه وضع فعلى، بسیارى از جوانان تا چندین سال آتى ـ و حتى عده اى تا آخر عمر ـ از نعمت داشتن همسر و خانواده بى بهره خواهند ماند. علاوه بر اینکه آسیب هاى متعددِ روحى، روانى، جسمى، اعتقادى و اجتماعى به گروهى از آنها یا خانواده شان وارد مى آید که متأسفانه در بعضى موارد غیر قابل جبران است. اما از سوی دیگر برخی صاحبنظران بر این باورند که قطعا یکی از مواردی که به کاهش سن ازدواج در کشور منجر می شود آسان گرفتن ازدواج و بهنگام بودن آن همراه با آگاهی است که متاسفانه امروزه بعضی خانواده ها با سخت گیری های بی مورد موجب تاخیر در ازدواج دو جوان می شوند که نتیجه آن به وجود آمدن مشکلاتی برای دختر و پسر از لحاظ روحی، عاطفی و... می شود.

موانع مختلفی بر سر راه ازدواج وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

1) لازم دانستن شغل و مسکن مناسب: در حال حاضر داشتن شغل و مسکن، اغلب به عنوان شرط لازم براى انجام ازدواج شمرده مى شود و این شرط عملاً مانع ازدواج بسیارى از جوانان مى شود به طوری که اگر باعث منتفى شدن ازدواج نشود، لااقل آن را سالها به تأخیر مى اندازد؛ چون واقعیت این است که زیاد هستند دختران و پسرانی که آماده ازدواج هستند ولی فراهم کردن میلیونها شغل و مسکن مناسب براى آنها در زمان کوتاه ممکن نیست.

2) رسوم مالى پرخرج: گاهى رسم هاى پرخرج از قبیل خرید طلا، خرید مراسم، مهریه سنگین، جهیزیه گران و مراسم هاى چند گانه از یکسو و ابهام در میزان مخارج ضرورى از سوى دیگر طرفین را وامى دارد تا چند برابر مقدار لازم هزینه کنند. از این رو این امور سهم بسزایى در تأخیر اقدام براى ازدواج دارند.

3) لازم دانستن زندگى تجملاتى و پرزرق و برق .

4) عدم اهتمام لازم از سوى خانواده ها نسبت به ازدواج فرزندانشان : تصور عمومى بر این است که خانواده ها فقط به خاطر مشکلات مالى براى ازدواج فرزندان اقدام نمى کنند. در حالى که بسیارى از آنها خرجهاى فراوانى در موارد غیر ضرورى انجام مى دهند که اهمیت هیچیک از آنها به اندازه ازدواج جوان نیست و براى تهیه آن نیز خود را به زحمت مى اندازند به طوری که در بعضى موارد به قرض کردن و وام گرفتن نیز مبتلا مى شوند. مثلاً تغییر دکوراسیون منزل، تعویض وسایل و توسعه آن، خرید ماشین، تحصیل فرزند در مدارس غیرانتفاعى و دانشگاه های غیردولتی، گرفتن معلم خصوصى، عمل جراحى زیبایى و ... . حال آنکه در همین زمان نه تنها براى ازدواج فرزندان اقدام نمى کنند؛ بلکه جهت تهیه مقدمات آن نیز تلاش نمى کنند.

5) عدم توافق پدر و مادر و بهانه جویی های آنها: بعضی از پدر و مادران به میزان تحصیلات، شغل، وضع مالی، خانواده، قیافه، خویشان و... خواستگار ایراد می گیرند و به دنبال یافتن داماد ایده آلی هستند که کمتر پیدا می شود و تدریجاً برسن دخترشان افزوده می شود . از سوی دیگر این خانواده ها دائم بیم آن  دارند که فرزندشان از سن معمول ازدواج بالاتر رود و کمتر از او خواستگاری شود. گروهی ازوالدین هم نسبت به ازدواج فرزندانشان واکنش نشان نمی دهند. آنان کوچکترین توجهی به نیاز جنسی فرزندان خود نمی کنند و نیازمندی آنان را به زناشویی نادیده می گیرند.

6) زود دانستن ازدواج براى تازه جوانان:  بسیارى از خانواده ها بر این باورند که سن تازه جوانان، براى ازدواج کم است. از این رو هر چند از نظر مالى مشکلى در آماده کردن شرایط ازدواج فرزندشان نداشته باشند باز هم به ازدواج او اقدام نمى کنند.

7) عدم اظهار نیاز به ازدواج توسط جوانان: بسیارى از جوانان حتى آنها که در معرض انحرافات قرار مى گیرند به دلیل خجالت و یا ترس از متهم شدن به ناپاکى از اظهار نیاز به ازدواج امتناع مى ورزند و طبیعى است که در این صورت والدین تصور مى کنند آنها نیاز ندارند و براى ازدواجشان اقدام نمى کنند.

8) ضعف انگیزه و یا عدم انگیزه براى ازدواج: متأسفانه یکى از موانع مهم ازدواج، ضعف یا از بین رفتن انگیزه ازدواج در جوانان است که علل مختلفى دارد: آلوده شدن به انحرافات جنسى، انعکاس شکستهاى دیگران در رسانه ها و مطبوعات، دیدن طلاق و کشمکش هاى خانوادگى بین اطرافیان، بالا رفتن سن (هر چه سن بالا مى رود، انگیزه براى ازدواج کم مى شود)، عدم توجه یا جهل جوان نسبت به ثمرات ازدواج و ....

9) ترس از ازدواج: عده اى از جوانان که انگیزه براى ازدواج دارند از اقدام به ازدواج مى ترسند. بعضى از علتهاى ترس آنان عبارتند از: وجود هزینه هاى سنگین و تجملاتى و مشکلات مالى در زندگى، انتظارهاى نابجا در زمان ازدواج و بعد از آن، احتمال انتخاب نادرست، امکان عدم تفاهم اخلاقى با همسر و تصور عدم توانایى در پذیرش مسئولیت خانواده و ... .

10) اعتقاد به اینکه با وجود خواهر یا برادر بزرگ تر نوبت به بعدى نمى رسد.

11) اهمیت بیش از حد به تحصیل: گاه اهمیت به تحصیل در مواردى به قیمت فدا شدن ازدواج تمام مى شود. به عنوان مثال عده اى از دختران به خاطر درس خواندن به خواستگارها جواب رد مى دهند اما بعد از فارغ التحصیل شدن به دلایلى همچون نبود فرد همشأن از نظر تحصیلات، یا بالا رفتن سن و... یا دیر ازدواج مى کنند و یا اصلاً موفق به ازدواج نمى شوند.

12) مشکل پسندی: چه بسیارند دخترانی که درسنین متعارف و مناسب ازدواج (مثلاً 18 تا 25  سالگی)خواستگارهای شایسته ای داشته اند ولی به دلیل مشکل پسندی به آنها جواب رد داده اند و سپس از سن معمول ازدواج فراتررفته است. بررسی ها نشان داده افرادی که در ازدواج بیشتر سختگیری می کنند اگر ازدواج هم کنند احتمالاً زندگی موفقی ندارند و دائماً این مشغله ذهنی آنها را آزار می دهد که آیا این همان فردی است که می خواستم، آیاشایستگی من بیشتر از این نبود و ... .

13) آزادیهای غلط و گریز از مسئولیت: گروهی از مردان جوان معتقدند که ازدواج انسان را مقید و محدود می سازد و تصور نمی کنند که ازدواج نوعی رفاه، آرامش و آسایش به همراه دارد. این گروه ازجوانان باید بدانند که ازدواج صحیح باعث رشد و تکامل انسان و بی قیدی و بی هدفی باعث شکست و تباهی انسان می شود.

14) مشکل در انتخاب همسر: بالاخره یکی از موانع و مشکلاتی که بر سر راه ازدواج جوانان وجود دارد مشکل انتخاب همسراست. یعنی دختر و پسر معیار مشخصی برای ازدواج ندارند و نمی دانند که همسر آینده آنها باید چه صفات وخصوصیاتی داشته باشد.

15) نداشتن جهیزیه مناسب: بسیارى از خانواده ها به خاطر عدم توانایى در تهیه جهیزیه گران قیمت، خواستگار دخترشان را رد مى کنندجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
ضمن تشکر عکس ها جذاب بود و مطالب آموزنده. توصیه می... مهدوی ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ ۱۵:۰۳

مهدوی
ضمن تشکر عکس ها جذاب بود و مطالب آموزنده. توصیه می کنم از این دست مطالب بیشتر در سایت تان درج نمایید.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ ۱۵:۰۳