اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | شنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۷

کاریکاتور خرید عید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاریکاتور خرید عید

کاریکاتور نوعی نقاشی است که سوژه دلخواه را به شکلی طنز ترسیم می‌کند . واژه کاریکاتور از فعل کاریکاره ایتالیایی، به معنی بار کردن گرفته شده‌است . کاریکاره جریمه کردن و توبیخ کردن نیز معنی می‌دهد و به نظر می‌رسد که نخستین بار توسط شخصی به نام موسینی در سال ۱۶۴۶ میلادی به کار رفته باشد و او نیز به نوبه خود این واژه را کاراچی ، یعنی نقاشی‌های خیابانی بلونیایی هم عصر خویش گرفته باشد؛ چرا که این نقاشی‌ها همواره دارای عناصری اغراق آمیز بودند که سوژه‌ها را مضحکه می‌کردند. هنر کاریکاتور خیلی پیش از پیدایش روزنامه نگاری و حتی اختراع صنعت چاپ در دنیا رواج داشته و در واقع عمری به درازای تاریخ مکتوب انسان دارد . این هنر در عصر باستان شناخته شده و رواج داشته است.

اولین کاریکاتور هایی که در آنها مسائل سیاسی و اجتماعی مطرح شد در حفاری های شهر پمپی به دست آمده که تقریبا 1900 سال پیش در زیر گدازه های آتش فشانی پنهان بود. این کاریکاتور ها بر روی ستون های سنگی کنده شده بود و در معرض دید همگان قرار داده می شد.

معمولا شخصیت های مطرح، مشهور و مورد علاقه مردم ، موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... که بیان طنز آنها می تواند از کارکرد بیشتری برخوردار باشد ؛ از جمله موضوعاتی است که کاریکاتوریست ها بیشتر به آنها می پردازند.

کاریکاتور از نظر شکل و طراحی پنج نوع است که عبارتند از:

1)کاریکاتور ساده : این نوع از کاریکاتور ، طراح تناسب اعضای بدن انسان و اشیا را تغییر می دهد

2) کاریکاتور هجایی : این طرح ها کاریکاتور هایی هستند که ضمن تغییر عیب جو و ریشخند کننده نیز هستند. در کاریکاتورهای سیاسی بیشتر از این طرح ها استفاده می شود .

3) طرح های کمیک : معمولا ژورنالیست ها صفحه فکاهی خود را از این طرح ها پر می کنند. هدف اصلی این طرح ها بیشتر خنداندن خوانندگان روزنامه یا مجله است و طراح اهداف تزیینی و یا اجتماعی را دنبال نمی کنند.

4) طرح های ساده : نقش اصلی و اساسی آن انتقاد و تفسیر کارها و فعالیت های روزانه در روزنامه و مجلات است.

5) طرح های فانتزی : این طرح ها هم کم و بیش کمیک هستند ؛ اما تخیل در آنها نقش اساسی دارد.

در این اثر کاریکاتورهای طنز با موضوع خرید عید ارائه شده است.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
لطفا در زمینه کاریکاتور در برنامه های سیما و سایت... علیمرادی ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۱۲:۰۱

علیمرادی
لطفا در زمینه کاریکاتور در برنامه های سیما و سایت خراسان جنوبی بیشتر کار کنید. اگر هنرمندان کاریکاتوریست را هم معرفی نمایید خیلی خوب خواهد بود.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۱۲:۰۱