سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

چگونه کم‌شنوایی کودکمان را تشخیص دهیم؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

چگونه کم‌شنوایی کودکمان را تشخیص دهیم؟

کم‌شنوایی گوش کودکان موجب می‌شود تا کودک بسیاری از اطلاعات زبان و گفتار در اطراف خود را از دست بدهد، بنابراین تشخیص و درمان سریع کم‌شنوایی، کمک‌کننده است.

دکتر آرزو بیگدلی متخصص شنوایی‌شناسی در مورد کم‌شنوایی کودکان گفت: کم‌شنوایی عارضه‌ای است که در هر سنی از دوران کودکی می‌تواند رخ دهد،‌ برخی از کودکان از بدو تولد دچار این مشکل هستند و برخی دیگر در سال‌های اولیه زندگی خود با این عارضه روبه‌رو می‌شوند.

وی افزود: کاهش شنوایی در سنین کودکی موجب می‌شود تا کودک نتواند به‌میزان لازم با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند و واکنش‌های سریع و درستی داشته باشد، پس اگر هرگونه بی‌توجهی به محیط اطراف و صداها را در کودک خود مشاهده می‌کنید، باید او را برای سنجش شنوایی نزد پزشک ببرید.

دکتر بیگدلی اظهار داشت: انواع کم‌شنوایی گوش در کودکان مادرزادی و اکتسابی است و یکی از عوامل پدید‌آورنده این مسئله عفونت‌های دوران بارداری مادر مثل سرخک است هرچند که عواملی دیگر مانند سابقه خانوادگی،‌ سندروم‌های ژنتیکی و اختلال در مغز یا سیستم عصبی می‌تواند دخیل باشند.

وی بیان کرد: عفونت‌های درمان نشده گوش میانی در ابتدای تولد  چند ماهگی، سروصدای بیش از حد مانند آتش‌بازی، ضربه جدی به سر و سوراخ شدن پرده گوش از مواردی است که اگر به آن توجه نشود کم‌شنوایی اکتسابی را برای کودک به ارمغان می‌آورد.

این متخصص شنوایی شناس در پایان خاطرنشان کرد: در صورت دیر واکنش نشان دادن کودکان به صداهای محیط او را برای ارزیابی شنوایی نزد متخصصان ببرند تا توصیه‌های درمانی و دارو تجویز شود. اگر کم‌شنوایی گوش کودکان با دارو یا جراحی قابل درمان باشد باید به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید، در غیر این صورت متخصص شنوایی برای کودک سمعک تجویز می‌کند.اگر کودک از نظر ناشنوایی بررسی و درمان شود، می‌توان گفت طبق این شرایط دیگر کودک لالی وجود نخواهد داشت چون شنیدارش درمان شده و دیگر اختلالی روی گفتار ایجاد نمی‌کند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران