جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

چگونه می‌توان در برابر سنکوپ ایمن ماند؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

چگونه می‌توان در برابر سنکوپ ایمن ماند؟

عضو انجمن متخصصين گوارش و كبد ایران توجه به سطح هشیاری را در فصول گرم بااهمیت خواند و گفت: یکی از شایع‌ترین علل از حال رفتن و سنکوپ کاهش مایعات بدن است.

صادق غفوری عضو انجمن متخصصين گوارش و كبد گفت: از حال رفتن يا سنكوپ به علت افت ناگهانی خون‌رسانی به مغز ايجاد می شود که كاهش زودگذر سطح هوشياری در فرد را به همراه دارد.

غفوری درباره علائم کاهش سطح هوشیاری، اظهار داشت: علائمی همچون سرگیجه، سردرد، تاری دید و سیاهی رفتن چشم از نشانه‌های کاهش سطح هوشیاری بوده و باعث عدم تعادل و از حال رفتن افراد می‌شود.

این متخصص عمومی اضافه کرد: از حال رفتن ممكن است همراه با تعريق و احساس تهوع باشد. همچنين به دليل نوعی مكانيسم جبرانی در بدن، بيشتر حجم خون به سمت ارگان های حياتی مثل مغز جريان پیدا می‌کند و در چنین حالتی امکان رنگ‌پريدگی در چهره و اندام های فرد وجود دارد.

عضو انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران درباره علل ایجاد سنکوپ در افراد عنوان کرد: فشارهای عصبی و هيجانی، بيماری های قلبی، افت قند خون، گرمازدگی، بيماری های عفونی، بيماری گوش داخلی، خونريزی (از قبیل خونريزی گوارشی) و عوارض برخی داروها از دلایل ایجاد سنكوپ (از حال رفتن) به شمار می‌رود.

غفوری با بیان اینکه در فصل تابستان افراد بیشتر دچار کاهش سطح هوشیاری می‌شوند، افزود: در فصل تابستان به دلیل بالا بودن دمای هوا و گرمازدگی، احتمال عفونت های ويروسی از طريق اسهال و استفراغ وجود دارد که ممکن است سطح هوشیاری را پایین آورد.

وی در خصوص راه‌های جلوگیری از سنکوپ افزود: در بسياری از موارد با مصرف مايعات فراوان در فصول گرم سال و رعايت نكات بهداشتی می توان از بروز سنكوپ جلوگيری کرد.

این متخصص عمومی درباره نحوه کمک به افراد از حال رفته عنوان کرد: هنگام زمین خوردن و از حال رفتن فرد، به منظور جلوگیری از بروز صدمات احتمالی، او را به حالت درازکش روی زمین بخوابانید. همچنین برای جلوگیری از خفگی هنگام استفراغ، سر بيمار را به يك سمت چرخانده و پس از به هوش آمدن فرد، به سرعت او را بلند نكنيد.

عضو انجمن متخصصين گوارش و كبد ايران یادآور شد: درمان مقطعی سنکوپ نباید باعث شود که فرد از مراجعه به پزشک به منظور تشخیص دلیل اصلی آن غافل شود.