سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

چه کنیم معده درد نگیریم؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

چه کنیم معده درد نگیریم؟

پوشیدن لباس‌های تنگ حتی محکم بستن کمربند و استفاده بی‌مورد از بعضی داروها به سیستم گوارشی آسیب وارد می‌کند و معده درد می‌گیریم.

دکتر شاهین شهنازی ، فوق تخصص گوارش افزود: هر چیزی که فشار شکم را بالا ببرد اعم از لباس تنگ، کمربند، لگن و... جریان خون مویرگی روده را مختل می‌کند و وقتی به چنین روده و دستگاه گوارش تحت فشاری غذا وارد می‌کنید طبق مکانیزم فیزیولوژی، خون وارد این دستگاه نمی‌شود و سوء هضم اتفاق افتاد و حتی کمی احساس درد می‌کنید.

وی اظهار داشت: حتی اگر فرد مشکلات خون رسانی زمینه‌ای مثل تنگی رگ و یا نارسایی قلب هم داشته باشد، روده کاهش خونی شدید پیدا می‌کند تا حدی که ممکن است به روده آسیب جدی وارد شود به همین دلیل بهتر است هیچ نوع عامل فشاری روی شکم نباشد.

فوق تخصص گوارش بیان کرد: بستن محکم کمربند باعث فشار روی روده می‌شود و حتی کسانی که مشکل انسداد ادراری دارند دچار مشکل می‌شوند، همچنین بستن گن به دلیل تحت فشار قرار گرفتن کل شکم و فشردن معده مشکلات سیری زودرس، سوء هضم و خون رسانی صحیح را ایجاد می‌کند و به تدریج فعالیت دستگاه گوارش را مختل کرده و ادامه این کار به فرآیند جذب غذا صدمه می‌زند.

وی در ادامه با اشاره به عوامل ایجاد آسیب‌های داخلی تصریح کرد: بعضی مواد به تدریج مکانیزم‌های فیزیولوژیک معده و روده را جذاب می‌کند مانند مواد غذایی کهنه، مواد نمک سود، مواد نیتریت‌دار، غذاهای کارخانه‌ای (به دلیل مواد نگه‌دارنده‌ی بسیار) و مواد غذایی دارای اسانس که حتی ممکن است منجر به سرطان‌های روده و یا معده گردد چون به پرزهای روده کوچک صدمه می‌رسانند

دکتر شهبازی عنوان کرد: مصرف بی‌مورد داروی معده (یا داروی کاهنده اسید معده) و کنترل اسید معده باعث می‌شود حجم باکتری و میکروبی که وارد روده و معده می‌شود زیاد شده و دستگاه گوارش مستعد رشد باکتری در خود می‌شود چرا که مکانیزم دفاع معده در برابر باکتری‌ها اسید آن است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده‌ی زیاد از داروهای مسکن مثل پروفن و دیکلوفناک مکانیزم دفاع مخاطی روده و معده را به هم می‌ریزد و باعث استعداد ایجاد زخم در آن‌ها می‌شود. هم‌چنین افرادی که خاک می‌خورند و یا موهای خود را می‌بلعند و مشکل روانی این‌چنینی دارند در واقع مواد غیرقابل جذب را مصرف کرده‌اند که از خروجی معده عبور نمی‌کند و موجب ایجاد انسداد معده می‌شود.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران