جهش تولید | دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

چه کسانی می توانند واکسن آنفلوآنزا بزنند - نمایش محتوای خبر

 

 

چه کسانی می توانند واکسن آنفلوآنزا بزنند

با شروع فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا بهتراست که افراد واجد شرایط تا زمان طلایی از دست نرفته واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

روزبه پورضیایی منش، مسئول داروخانه شهید کاظمی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوآنزا از اواخر مرداد ماه در داروخانه ها توزیع شده است، گفت: اکنون واکسن آنفلوانزا با دو برند سویسی و فرانسوی در داروخانه ها وجود دارد که قیمت هر دو 24 هزار و پانصد تومان است.

وی ادامه داد: بهترین زمان تزریق واکسن اواخر شهریور و اوایل مهرماه است چرا که بعد از تزریق واکسن، مصونیت در برابر آنفلوآنزا به دو هفته زمان نیاز دارد به همین دلیل تزریق در زمان فوق می تواند اثر بخشی بیشتری داشته باشد و با شروع فصل سرما بدن آماده در برابر آنفلوآنزا است.

پورضیایی منش اظهار داشت: تمام افراد از سن 6 ماه به بالا می توانند واکسن تزریق کنند اما افرادی که دچار بیماری های زمینه ای همچون دیابت، بیمار ی های قلبی و عروقی، ریوی، ضعف سیستم ایمنی مثل ایدز، بیماران دیالیزی و پیوند شده، سالمندان و زنان باردار حتما باید این واکسن را تزریق کنند.

وی با اشاره به تصور اشتباه بین مردم افزود: برخی ها تصور می کنند که با تزریق واکسن آنفلوآنزا دیگر دچار سرماخوردگی نمی شوند که این تصوری کاملا اشتباه است، زیرا ویروس آنفلوآنزا به طور مداوم در حال تغییر است و با سرماخوردگی متفاوت است و فردی که واکسن تزریق کرده ممکن است دچار سرماخوردگی بشود.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران