سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

چشمه آبگرم مرتضی علی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

چشمه آبگرم مرتضی علی

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است.این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری طبس واقع شده است.

وجود این چشمه جوشان با 2 نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.

س از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود 5 کیلومتر مسیر را باید پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است.در طول مسیر چشمه آبگرم مرتضی علی، دیواره های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می کند و روی این دیواره ها حفره هایی است که به نظر می رسد با نظم خاصی بنا شده است.

پس از دقایقی پیاده روی به منطقه ای می رسیم که چشمه های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگ ترین آن ها از درون حفره ها نشات می گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است.

آبگرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می کند که گاهی به 10 درجه هم می رسد چشمه آب گرم مرتضی علی و طاق شاه‌ عباسی از جمله مناطق نمونه گردشگری استان یزد و از جاذبه‌های گردشگری كشورمان به حساب می‌آیند.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم كنار هم در دل كویر ایران زمین انسان را به تفكری عمیق وا می‌دارد. این چشمه مبدا آبی اغلب مزارع و تامین آب باغات طبس می‌باشد كه از طریق نهر آبی به این شهر منتقل می‌شود.

پس از حدود ‪ ۱۰دقیقه پیاده روی به منطقه‌ای می‌رسیم كه چشمه‌های متعدد آب بویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره‌ای نشات می‌گیرد كه به حمام مرتضی علی معروف شده‌است.

چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است كه با داشتن چشمه‌های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی مورد توجه ویژه‌است. گردشگران داخلی و خارجی از این مناطق كه طبیعت زیبایی نیز دارد استقبال می‌كنند.

غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در كف رودخانه باعث می‌شود كه این آب‌ها تا مسافت حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه هم پیش بروند، در حالی كه به طور كامل با هم مخلوط نشده‌اند و در بستر رودخانه قابل تفكیك هستند.

به این ترتیب در یك طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد و می‌توان یك پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه. پدیده‌ نادری كه شاید در هیچ نقطه دیگر كشور فرصت تجربه آن را نداشته باشید.

بالاتر از این چشمه، دره تنگی وجود دارد که در آن طاق شاه عباسی بنا شده است.

قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می دهند و معتقدند که سنگ نگاره‌های بزکوهی که بر آن حک شده اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است. عده ای هم این بزها را نمادی از فرشتگانی می دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می کنند.