جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

چرا معده‌تان ‌قار و قور می‌کند؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

چرا معده‌تان ‌قار و قور می‌کند؟

استرس ، راه رفتن به هنگام غذا ، آدامس جویدن و سیگار کشیدن باعث افزایش گاز‌های شکمی و سر و صدای معده می‌شود .

شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه سر و صدای شکم جزء عوارض شایع و آزاردهنده است ، گفت : این عارضه خطرناک نیست اما به جهت اینکه افراد مبتلا به این عارضه اغلب در ارتباطات اجتماعی ممکن است دچار مشکلاتی شوند درمان آن اهمیت دارد .

وی با بیان اینکه دو عامل افزایش گازهای شکمی و افزایش میکروب در دستگاه گوارش سبب بروز این عارضه آزاردهنده هستند ، افزود : بلع بیش از حد هوا در اثر عواملی همچون استرس ، صحبت کردن و یا راه رفتن به هنگام غذاخوردن ، جویدن آدامس ، سیگار کشیدن باعث افزایش گازهای شکمی در افراد می‌شود .

دکتر شهرام آگاه ادامه داد : معمولا در دستگاه گوارش هر فردی به طور عادی میکروب‌های بی ضرر و هم زیست با بدن وجود دارند که در تولید ویتامین‌ها و تاثیر بر مواد دفعی نقش دارند اما با افزایش بیش از حد این میکروب‌ها عوارضی مثل نفخ شکم و قار و قور ایجاد می‌شود .

این پزشک در تشریح عوامل تغذیه‌ای در بروز این عارضه افزود : به طور عادی برای همه انسان ها هضم حبوبات نسبتا سخت است و در افرادی که زمینه این عارضه را دارند در واقع امکان هضم برخی قند‌ها را ندارند مانند قند موجود در شیر که به هنگام مصرف شیر دچار این چنین مشکلاتی می‌شوند .

دکتر آگاه با بیان اینکه افراد در هر سنی امکان ابتلا به این بیماری را دارند،  گفت : برخی بیماری‌ها مانند دیابت نیز می‌توانند باعث بروز عارضه شوند که با درمان این بیماری مشکل قر و قور شکم نیز رفع می‌شود.

این پزشک در بیان راه کارهای رفع این عارضه خاطرنشان کرد: با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات در صورت نیاز و توجه به شرح حال بیمار عارضه قار و قور معده درمان پذیر است .

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران