سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

چاپ مقاله دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در 15 مجله علمی دنیا - نمایش محتوای خبر

 

 

چاپ مقاله دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در 15 مجله علمی دنیا

مقاله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص مضرات مصرف قرص برنج در15 مجله علمی دنیا به چاپ رسید.

رئیس مرکز تحقیقات مسمومیتهای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و نویسنده این مقاله با بیان اینکه مصرف قرص برنج حتی به میزان کم، مرگ تدریجی را به دنبال دارد گفت: تحقیقات علمی اش در مورد قرص برنج در بیش از 15 مجله علمی جهان ( I.S.I) منتشر شده و به دعوت کشورهایی چون اسپانیا ، چین ، ویتنام و تایلند جدیدترین تحقیقات خود در این خصوص را در قالب  کنفرانس های متعدد علمی ارائه  کرده است.

دکترامید مهرپور افزود : در تهران از سال 79 تا 86،  چهار صد و هفتاد و یک مورد مسمومیت ناشی از قرص برنج گزارش شد که نیمی از این افراد فوت کردند و طبق آمار ارایه شده مراجع ذیربط، این آمار  در سالهای 87 تا 91  به  هزار و 701 مورد مسمومیت ناشی از مصرف قرص برنج رسیده است .

 وی با اشاره به چگونگی مسمویت با قرص برنج گفت : این قرص از جمله محصولاتی است که می توان از آن برای نگهداری غلات و برنج استفاده کرد و دو نوع گیاهی و شیمیایی از آن وجود دارد که نوع گیاهی آن بنان و نوع شیمیایی آن فسفیدآلومنیوم نام دارد که مصرف آن مسمومیت شدید را به همراه دارد .

رئیس مرکز تحقیقات مسمومیتهای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: قرص برنج ماده ای بسیار خطرناک وکشنده است به گونه ای که حتی مصرف نیمی از آن میتواند ظرف چند ساعت منجر به مرگ انسان شود.

دکتر مهرپور با اشاره به اینکه فروش قرص برنج در کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع است گفت: بر اساس آمارهای جهانی در حال حاضر بیشترین مسمومیتهای قرص برنج در کشورهای هندوستان ، ایران ، اردن ، مراکش و سریلانکا گزارش شده است .

وی گفت:  سازمان غذا و داروی کشور با همکاری نیروی انتظامی جمع آوری قرص های برنج در کشور را در دستور کار خود قرار داده است.