سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

پیش بینی برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبی - نمایش محتوای عمومی

 

 

پیش بینی برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، سطح رویشگاه های آنغوزه در خراسان جنوبی را  ۱۰۰ هزار برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبیهکتار اعلام کرد و گفت: بیشترین محل رویش این گیاه در شهرستان های طبس و بشرویه است.

نصرآبادی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم آنغوزه به طور میانگین یک میلیون تومان است. افزود: برداشت این گیاه از مراتع  خراسان جنوبی  باید با داشتن مجوز از منابع طبیعی انجام شود.

وی تعداد بهره برداران این محصول را در خراسان جنوبی  ۵۹۵ نفر اعلام کرد و گفت: برداشت آنغوزه از ابتدای تیر در استان آغاز شده است و تا پایان شهریور ادامه دارد.

بهره برداران این گیاه، 3 تا ۵ سال مجوز برداشت گیاه آنغوزه را دارند و علاوه بر این از آنها تعهد احیای سطح زیر کشت نیز گرفته می شود.

نصرآبادی با اشاره به اینکه مصرف آنغوزه در بین مردم بومی بصورت خام از قدیم رایج بوده و برای دفع میکروبهای معده و بهبود اسید معده استفاده می شود، افزود: کشاورزان از آنغوزه بخاطر داشتن بوی تند برای دور کردن حیوانات موذی از درختان میوه نیز استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه محصول آنغوزه در داخل کشور مصرف بسیار کمی دارد، گفت: بیشتر محصول آنغوزه جمع آوری شده به صورت خام از کشور خارج می شود.