سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

پیام رهبر معظم انقلاب به مسلمانان جهان و حجاج بیت‌الله الحرام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پیام رهبر معظم انقلاب به مسلمانان جهان و حجاج بیت‌الله الحرام

Loading the player...

 

در آستانه ایام حج، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در پیام مهمی به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بیت‌الله الحرام، حج ابراهیمی را مظهر عزت و عظمت امت اسلامی در مقابل زورگویان بین‌المللی خواندند و با اشاره به حوادث تلخ فاجعه منا، خطاب به دولتها و ملتهای اسلامی تأکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند و فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

«بسم اللّه الرّحمن الرّحیم.

وَ الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللّهُ عَلی سَیّدِنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبینَ وَ صَحبِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.

برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان!

موسم حج برای مسلمانان، موسم افتخار و شُکوه در چشم خلایق، و موسم نورانیّت دل و خشوع و ابتهال در برابر خالق است. حج، فریضه‌ای قدسی و دنیوی و خدایی و مردمی است. از سویی فرمان «فَاذکُرُوا اللّهَ کَذِکرِکُم ءابآءَکُم اَو اَشَدَّ ذِکرًا» و «وَ اذکُرُوا اللّهَ فی اَیّامٍ مَعدوداتٍ» و از سویی خطابِ «اَلَّذی جَعَلناهُ لِلنّاسِ سَوآءَنِ العاکِفُ فیهِ وَالباد» ابعاد بی‌انتها و متفاوت آن را روشن می سازد.

در این فریضه‌ی بی‌نظیر، امنیّت زمان و مکان همچون نشانه‌ای آشکار و ستاره‌ای درخشان، دل انسانها را آرامش می بخشد و حج ‌گزار را از محاصره‌ی عوامل ناامنی که از سوی ستمگران سلطه‌گر، همواره آحاد بشر را تهدید کرده است بیرون می کشد و لذّت ایمنی را در دوره‌ای معیّن به او می چشاند.

حجّ ابراهیمی که اسلام به مسلمانان هدیه کرده است، مظهر عزّت و معنویّت و وحدت و شُکوه است؛ عظمت امّت اسلامی و اتّکاء آنان به قدرت لایزال الهی را به رخ بدخواهان و دشمنان می کِشد و فاصله‌ی آنان را با منجلاب فساد و حقارت و استضعافی که زورگویان و قلدران بین‌المللی بر جوامع بشری تحمیل میکنند، برجسته می سازد. حجّ اسلامی و توحیدی، مظهر «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» است؛ جایگاه برائت از مشرکان و الفت و وحدت با مؤمنان است.

آنان که حج را به یک سفر زیارتی ـ سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه‌ی خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در زیر عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌اند، شیطانهایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ، آمریکا، به خود میلرزند. حکّام سعودی که امسال صدّ عن سبیل‌اللّه و المسجد الحرام کرده و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ِی محبوب را بسته‌اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ی آنان می دانند و در این راه از هیچ خیانتی روی‌گردان نیستند.

اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش منا می گذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد. تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌القلب و جنایت‌کار سعودی آنان را با جان‌باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند. چند هزار خانواده از کشورهای گوناگون عزیزان خود را از دست دادند و ملّت های آنان داغدار شدند. از جمهوری اسلامی نزدیک به پانصد نفر در میان شهدا بودند. دل خانواده‌ها همچنان مجروح و داغدار است و ملّت همچنان غمگین و خشمگین است.

حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند.

بوق های تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلافِ کتاب و سنّت فتوا میدهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتّی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده می کنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجّاج ایرانی از حجّ امسال، متّهم نشان دهند. حکّام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگ های داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازانِ از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ی ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دَم می زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب کرده‌اند، متّهم میکنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لا یُحِبُّ الفَساد * وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد».

 امسال نیز بنا بر گزارشها، علاوه بر صدّ حجّاج ایرانی و برخی ملّتهای دیگر، حجّاج دیگر کشورها را در محدوده‌ی کنترل‌های نامعهود با کمک دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داده و خانه‌ی امن الهی را برای همه ناامن کرده‌اند. جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را بدرستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ی آنان با ضیوف الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ی امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.

برادران و خواهران مسلمان! امسال جای حجّاج مشتاق و بااخلاص ایرانی در مراسم حج خالی است، ولی آنان با قلبهای خود حاضر و در کنار حاجیان از سراسر جهان و نگران حال آنان هستند، و دعا میکنند که شجره‌ی ملعونه‌ی طواغیت نتوانند گزندی به آنان برسانند. برادران و خواهران ایرانیِ خود را در دعاها و عبادتها و مناجاتهای خود یاد کنید و برای رفع گرفتاری‌ها از جوامع اسلامی و کوتاه شدن دست مستکبران و صهیونیست‌ها و سرسپردگان آنها از امّت اسلامی دعا کنید.

اینجانب یاد شهدای منا و مسجدالحرام در سال گذشته و شهدای مکّه در سال ۶۶ را گرامی میدارم و از خدای عزّوجلّ برای آنان طلب مغفرت و رحمت و علوّ درجات میکنم و با سلام به حضرت بقیّةالله اعظم (روحی له الفداء) دعای مستجاب آن بزرگوار را برای اعتلای امّت اسلامی و نجات مسلمانان از فتنه و شرّ دشمنان طلب می نمایم.

و باللّه التّوفیق و علیه التُّکلان

سیّدعلی خامنه‌ای

آخر ذی‌القعده ۱۴۳۷

۱۲/ شهریور ماه/1395 ».

Because of Saudi rulers' oppressive behavior towards God's guests, the world of Islam must fundamentally reconsider the management of the two holy places and the issue of hajj.

Imam Khamenei's Hajj Message - 2016

 

In the Name of Allah, the Beneficent, the Merciful

And all praise belongs to Allah, the Lord of the Worlds, and Allah's greetings be upon our Master, Muhammad, and upon his immaculate household and chosen companions and upon those who follow them rightfully until the Day of Judgment.

 

Muslim brothers and sisters across the world!

For Muslims, the season of hajj is the season of pride and glory in the eyes of God's servants, the season of enlightening hearts, the season of humility before the Creator and of solemn prayer.

Hajj is a heavenly, earthly, divine and communal obligation. On the one hand, the commands "then remember Allah as you remembered your fathers, rather a greater remembering" [the Holy Quran, Sura al-Baqara, Ayah 200] and "remember Allah during the appointed days" [the Holy Quran, Sura al-Baqara, Ayah 203] and on the other hand, the declaration "whoever shall incline therein to wrong unjustly, We will make him taste of a painful chastisement" [the Holy Quran, Sura al-Hajj, Ayah 25] shed light on its infinite and diverse dimensions.

During this unparalleled obligation, temporal and spatial security bestows tranquility on the hearts of human beings like a clear sign and a brilliant star and draws hajj pilgrims out of the siege of insecurity by domineering oppressors that constantly threatens humanity and it helps humanity taste the pleasure of security during a particular period of time.

Abrahamic hajj, which Islam has presented to Muslims as a gift, is the manifestation of pride, spirituality, unity and glory. It demonstrates to ill-wishers and enemies the greatness of the Islamic Ummah and its reliance on God's eternal power. It highlights the distance between Muslims and the cesspool of corruption, humiliation and tyranny that international oppressors and bullies impose on human communities.

The Islamic and monotheistic hajj is the manifestation of being "firm against the unbelievers, compassionate among themselves" [the Holy Quran, Sura Fath, Ayah 29]. It is the stronghold of renouncing unbelievers and promoting friendship and unity among believers.

Those who have reduced hajj to a religious-tourist trip and have hidden their enmity and malevolence towards the faithful and revolutionary people of Iran under the name of "politicizing hajj", are themselves small and puny satans who tremble for fear of jeopardizing the interests of the Great Satan, the U.S.

Saudi rulers, who have obstructed the path of Allah and Masjid ul-Haraam this year and who have blocked the proud and faithful Iranian pilgrims' path to the Beloved's House, are disgraced and misguided people who think their survival on the throne of oppression is dependent on defending the arrogant powers of the world, on alliances with Zionism and the U.S. and on fulfilling their demands. And on this path, they do not shy away from any treason.

Almost one year has now passed since the horrifying events in Mina, as a result of which several thousand people tragically lost their lives- under the hot sun with thirsty lips- and this happened on the day of Eid while they were in the clothes of ihram. Shortly before that, another group of people were crushed to death in Masjid ul-Haraam while they were worshiping and performing tawaf and salat.

Saudi rulers were at fault in both cases. This is what all those present, observers and technical analysts agree upon. Some experts maintain that the events were premeditated. The hesitation and failure to rescue the half-dead and injured people, whose enthusiastic souls and enthralled hearts were accompanying their praying tongues on Eid ul-Adha, is also obvious and incontrovertible. The heartless and murderous Saudis locked up the injured with the dead in containers- instead of providing medical treatment and helping them or at least quenching their thirst. They murdered them.

Several thousand families from different countries lost their loved ones and their nations were bereaved. From the Islamic Republic, close to five hundred people were among the martyrs. The hearts of their families are still broken and bereaved and our people remain grief-stricken and angry.

Instead of apology and remorse and judicial prosecution of those who were directly at fault in that horrifying event, Saudi rulers- with utmost shamelessness and insolence- refused to allow the formation of an international Islamic fact-finding committee.

Instead of being tried as the accused, they acted like the plaintiff and with increased malice and vileness, they revealed their long-standing enmity towards the Islamic Republic and towards any flag of Islam raised to confront kufr and arrogance.

Their propaganda mouthpieces- from the politicians whose behavior towards the Zionists and the U.S. is a source of disgrace for the world of Islam, to impious and haraam-eating muftis who blatantly issue fatwas against the Book and Sunnah, and to media minions who are not even deterred by codes of professional conduct from spreading and telling lies- are making futile efforts to show that the Islamic Republic is at fault for depriving Iranian pilgrims of this year's hajj pilgrimage.

The fitna-promoting rulers who by forming and arming wicked takfiri groups, have plunged the world of Islam into civil wars, murdering and injuring the innocent and shed blood in Yemen, Iraq, the Levant, Libya and other countries- the godless politicians who have extended the hand of friendship towards the Zionist regime, have closed their eyes on the Palestinians' sufferings and heartrending tragedies and have spread their oppression and betrayal to the cities and villages of Bahrain- the irreligious and unconscionable rulers who gave rise to the great tragedy in Mina and in the name of being servants of the two holy places, sacrificed divine sanctity and God's guests on the day of Eid in Mina and in Masjid ul-Haraam shortly before that- these same people are now claiming the need to avoid politicizing hajj and are accusing others of the great sins that they themselves have committed and caused. 

They are the perfect example of the enlightening Quranic description: "And when he turns his back, his aim everywhere is to spread mischief through the earth and to destroy crops and cattle and Allah does not love mischief.  And when it is said unto him: Be careful of your duty to Allah, pride takes him to sin. Hell will settle his account, an evil resting-place" [the Holy Quran, Sura al-Baqara, Ayahs 205-206].

Based on reports, this year as well, besides barring the participation of Iranian pilgrims and pilgrims from certain other countries, they have placed pilgrims from the participating countries under unprecedented surveillance with the help of the spy agencies of the U.S. and the Zionist regime. They have made the divine sanctuary unsafe for everybody.

The world of Islam, including Muslim governments and peoples, must familiarize themselves with the Saudi rulers and correctly understand their blasphemous, faithless, dependent and materialistic nature. They must not let those rulers escape responsibility for the crimes they have caused throughout the world of Islam.

Because of these rulers' oppressive behavior towards God's guests, the world of Islam must fundamentally reconsider the management of the two holy places and the issue of hajj. Negligence in this regard will confront the Islamic Ummah with more serious problems in the future.

Muslim brothers and sisters! This year enthusiastic and sincere Iranian pilgrims are absent from the hajj ceremonies, but they are spiritually present among the pilgrims from different parts of the world and they are concerned about them and they pray that the evil progeny of the taghut do not succeed in harming them.

In your duas, worship and prayers, remember your Iranian brothers and sisters and pray that the sufferings be removed from Islamic communities and that the Islamic Ummah be liberated from the hands of the arrogant powers, the Zionists and their followers.

I commemorate those who were martyred in Mina and Masjid ul-Haraam last year and the martyrs of Makka of the year 1987. I pray to Glorious God to bestow clemency and mercy and the highest positions on them.

I extend my greetings to the Imam of the Age- may my soul be sacrificed for his sake- and I ask Allah that the accepted prayers of that honorable Imam improve the Islamic Ummah and save Muslims from the fitna and malevolence of the enemies.

And providence belongs to Allah and reliance is on Him.

Sayyid Ali Khamenei

Dhu al-Qa'dah 1437, September 2016