سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

پل سنگی خضری - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

پل سنگی خضری

پل سنگی خضری


 

«پل سنگی خضری»، در منطقه ای بین شهرهای گناباد و قاین قرار دارد که مردم آن را (غار فارس) می‌نامند. غار فارس، در ۱۲ کیلومتری غرب خضری دشت بیاض، بر دامنه جنوبی کوه‌های شمال روستای ثغوری واقع شده است.

 بنا به گفته مردم منطقه، در زمان زلزله مهیب خراسان، در سال ١٣۴٧ شمسی، سقف گنبدی شکل غار فرو ریخته و قسمتی از آن به صورت یک تاق عظیم با تعادلی شکننده باقیمانده است.

در این محل سه دهنه غار وجود داشته که یکی از غارها که بزرگترین آن ها نیز بوده است در گذشته دور فرو ریخته و از آن تنها یک هلال پل مانند در پیشانی غار باقیمانده است. سقف آن چندان ضخیم نیست و احتمال بر اثر زلزله فرو ریخته است، کف این قسمت بسیار ناهموار و پرشیب است و به همین دلیل صخره ها ریزش کرده و پای کوه غلتیده اند.

در سمت چپ این دهانه پل مانند فضای دیگری وجود دارد که دارای فضای وسیع و دهلیزهای فرعی متعدد است. تالار اولیه آن بسیار رفیع و حدود 8 متر ارتفاع دارد و سقف آن به شکل خرپشته ای است. در ابتدای این تالار حوض نسبتا بزرگی وجود دارد که در حال حاضر تنها گوشه ای از آن نمایان است و بقیه قسمت‌ های آن در زیر توده‌های سنگ و خاک مدفون است، این حوض از سنگ، آجر و ساروج ساخته شده و به احتمال قوی مربوط به دوره سلجوقی است چون در این دوره فداییان اسماعیلی هر غار و قلعه ای را که دور از دسترس و برای سکونت مناسب بود را در اختیار گرفته و از آن استفاده می‌کردند.

در عمق 20 متری غار دهانه کوچک‌تری وجود دارد که دهلیزی را به تالار ابتدایی غار مربوط می‌کند. پس از طی این دهلیز فضای وسیعی وجود دارد که در آن آثار و بقایای استقرار از دوره‌های پیش از تاریخ تا دوره سلجوقی پراکنده است. این غارها حداقل از دوره میان سنگی مورد توجه انسان بوده و از آن به عنوان یک سکونت گاه امن استفاده می‌شده است.

لازم به ذکر است شهر خضری دشت بیاض از توابع شهرستان قاینات است و در شمال استان خراسان جنوبی واقع شده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.