سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

پلاک 20 - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

پلاک 20

Loading the player...

«علیرضا هاشمی مقدم» تهیه کننده و کارگردان برنامه «پلاک 20» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

دستیار تهیه: مریم فدیونیان شهری
تصویربردار : محمد گنجی
صدابردار: مجید محتشمی
دستیار صدا و تصویر: احمد محتشمی
گزارشگر: علیرضا هاشمی مقدم
تدوین: علی خردپژوه

از آنجا که دوره نوجوانی از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار می باشد و تقابل با فضای مجازی اجتناب ناپذیر حساسیت این رده سنی را دو چندان نموده است . به جرات می توان گفت شکل گیری شخصیت ، آینده شغلی و سلامت فیزیکی ، روحی و روانی در دوره نوجوانی با تاثیر پذیری بالایی از والدین و جامعه می باشد .

این برنامه ویژه نوجوان است که با توجه به روحیه انتقادی آنان در قالب مجله ای و با ریتمی تند ، شاد و جذاب تولید و پخش می شود .  

آیتم های ثابت برنامه به شرح ذیل است:

- تیتراژ شروع: با استفاده از موسیقی بیکلام و تصاویری از فعالیت نوجوانان (دختر و پسر) در عرصه های مختلف با ریتمی تند تولید می شود.

- آیا می دانید؟: از آنجایی که فرهنگ مطالعه در کشور ما پایین می باشد و اکثر نوجوانان زمان خود را جهت مطالعه دروس تکلیفی خود صرف می کنند و باقیمانده زمان را عموماً در فضای مجازی به سر می برند؛ این آیتم جهت بالا بردن اطلاعات عمومی و سطح آگاهی آنان در زمینه های علمی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... که مورد نیاز این رده سنی می باشد پیش بینی شده است. (مدت زمان: 3 الی 4 دقیقه).

- سلامتی: در این بخش با بهره گیری از حضور پزشکان متخصص در حوزه های سلامت نوجوانان به بیان نکات مهمی که گاه مورد بی توجهی (به خصوص والدین) می شود، پرداخته می شود. محوریت موضوعات سلامت فیزیکی، روحی و روانی و ... می باشد. همچنین برای درک بهتر مطالب و جلوگیری از یکنواختی سعی خواهد شد از تصاویر آرشیوی با موضوع مطرح شده استفاده شود. (مدت زمان: 3 الی 4 دقیقه)

- آینده کاری من: در این آیتم با معرفی مشاغل گوناگون (فروشندگی، تولید و...) و بیان شرایط، ویژگی ها و ملزومات آن آگاهی نوجوانان را در خصوص آن شغل بالا برده تا بتواند بهتر و دقیق تر در خصوص آینده کاری خود تصمیم بگیرد. در این بخش همچنین برای جلوگیری از تکرار و ایجاد فضایی جذاب از نریتور نیز استفاده خواهد شد. (مدت زمان: 5 الی 6 دقیقه).

- ورزش: در این بخش شور و نشاط و هیجانات دوره نوجوانی در بین گروه های ورزشی در مدارس، باشگاه های ورزشی و یا اردوهای گروهی به تصویر کشیده می شود و به موضوع "اهمیت ورزش و تاثیر آن در زندگی و تحصیلات نوجوانان" پرداخته خواهد شد. همچنین برای ایجاد فضایی شاد، با استفاده از نریتور، شوخی هایی با نوجوانان و گزارشگر انجام خواهد شد. (مدت زمان: 5 الی 6 دقیقه).

- گپ و گفت: گزارشگـر در جمـع نوجوانان (مدارس، کلاس های آموزشی، باشگاه های ورزشی و ...) حضور یافته و از آن ها خواسته می شود درخواست ها، انتقادات و پیشنهادات خود را درخصوص امکانات رفاهی، آموزشی و ... بیان کنند تا بدین وسیله روحیه انتقاد و جرأت بیان خواسته ها در آنان تقویت شود. (مدت زمان: 5 الی 6 دقیقه).

- بدون تعارف: از والدین یا نوجوانان خواسته می شود تا به تنهایی در مقابل دوربین، انتقادات و خواسته ها و یا پیشنهادهایی در راستای صمیمی تر شدن روابط با یکدیگر (والدین / فرزندان) بیان کنند. در پایان یک کارشناس و یا مشاور خانواده این صحبت را جمع بندی کرده و نتیجه را به عنوان حسن ختام بیان می کند. (مدت زمان: 4 الی 5 دقیقه).

- به روز: محوریت این بخش "مُد و به روز بودن" است که یکی از دغدغه های اصلی نوجوانان نیز می باشد. در چند آیتم به موضوع مُد، آسیب ها و فواید آن و سنخیت آن با فرهنگ ایرانی پرداخته خواهد شد و در مابقی آیتم ها نیز اطلاعاتی به روز درخصوص فضای مجازی، بازی های کامپیوتری و ... بیان خواهد شد. (مدت زمان: 3 الی 4 دقیقه).

- وله: تعداد 10 وله گرافیکی در کل برنامه تولید و پخش خواهد شد.

موضوعات برنامه :

1-      مهارت  2-      مهربانی  3-      خودشناسی 4-      قدر شناسی 5-      کارآفرینی 6-      عبادت 7-      خدمت 8-      کار و تلاش 9-      همکاری 10-   اقتدار 11-   برنامه ریزی 12-   ادب اجتماعی 13-   زمان 14-   عبادت 15-   توکل 16-   دین و دانش 17-   آداب و رسوم 18-   واقع بینی  19-   تحقیق و مطالعه 20-   بصیرت 21-   کارگروهی 22-   منطق 23-   خانواده 24-   اراده 25-   مشورت  26-   شناخت 27-   دوست  28-   هدف 29-   کار و تحصیل  30-   آینده

شما مخاطب عزیز می توانید ساعت 19:10، شنبه هر هفته بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز روزهای دوشنبه ساعت 17:۳۰ و جمعه ساعت 18:40 پخش می شود.

سال تولید: 1396


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
درود بر نوجوانان :-) تقی ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ۰۸:۵۲

تقی
درود بر نوجوانان :-)
+3 (3 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ۰۸:۵۲