سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

پلاک گذاری شترهای خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

پلاک گذاری شترهای خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا  وسیما مرکز خراسان جنوبی،  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی  استان گفت: پس از اتمامپلاک گذاری شترهای خراسان جنوبی مهلت، شتر فاقد پلاک در هر مکانی قاچاق محسوب و ضبط می‌ شود.

اشرفی گل با اشاره به اینکه براساس استانداردهای بین المللی پلاک دام‌ها ۱۵ رقمی است، افزود: این پلاک‌ها برای خرید و فروش، حمل و نگهداری تعیین هویت و در سامانه پنجره واحد جهاد کشاورزی ثبت می‌شود.

وی گفت: از مجموع ۳۰ هزار نفر شتر در استان تاکنون چهار هزار و ۵۰۰ نفر پلاک‌گذاری شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: بعد از پلاک‌گذاری دام، ارایه خدمات توسط دستگاه‌های اداری به صاحبان دام منوط به دارابودن شماره ملی دام است زیرا در این طرح پلاک‌گذاری نوع دام، دامداری، استان و دامدار مشخص است.

اشرفی‌گل مهمترین مزیت طرح پلاک‌گذاری دام را جلوگیری از قاچاق آن دانست و گفت: همچنین داشتن بانک اطلاعاتی دقیق برای آمارگیری جمعیت دامی، واکسیناسیون، اصلاح نژاد دام، میزان تولید گوشت قرمز و شیر خام از دیگر مزیت‌های این طرح است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برای پلاک‌گذاری دام سنگین استان ۱۱ کارگزاری بیمه کشاورزی در استان به عنوان مجری طرح تعیین شده که نسبت به بیمه دام نیز اقدام خواهد شد.

وی گفت: دامداران به دلیل پرداخت هزینه‌های پلاک‌گذاری و بیمه از این طرح استقبال نمی‌کنند اما باید حتما نسبت به پلاک‌گذاری دام شتر تا پایان مرداد و دام سبک تا پایان سال اقدام کنند چون اعتبار دولتی اختصاص نیافته است.

اشرفی افزود: پلاک ۱۵ رقمی هر دام بعد از کشتار از سامانه خارج می‌شود و در صورت فروش به شخص دیگر نیز با نام دامدار دوم ثبت خواهد شد.