رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

پشم چینی دام های عشایر خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

پشم چینی دام های عشایر خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیرکل امور عشایر استان گفت: عشایر خراسان جنوبی بیش از یک میلیون وآغاز پشم چینی دام های عشایر خراسان جنوبی 200 هزار رأس دام دارند که پشم چینی بهاره تا پایان خرداد ادامه دارد.

حسین حسین پور با بیان اینکه پیش بینی می شود تولید پشم و کرک تولیدی دام عشایر  امسال به بیش از 400 تن برسد، افزود: امور عشایر استان در تلاش است  با حذف دلالان و خرید پشم های تولیدی توسط تشکل های عشایری با قیمت مناسب بتوانیم عشایر به سود واقعی خود برسند.

وی با بیان اینکه پشم چینی دام های عشایر در فصول بهار و پاییز انجام می شود، افزود: همچنین موی بزها نیز سالی یک بار در ابتدای خرداد ماه چیده می شود.

عشایر قبل از پشم چینی، گوسفندان را در یک رودخانه می شویند تا پشم گوسفندان تمیز شود که شسشوی گوسفندان معمولا توسط جوانان انجام می شود و پس از خشک شدن پشم گوسفندان، پشم چینی به صورت گروهی و دسته جمعی آغاز می شود.

پشم یکی از اصلی ترین مواد اولیه در صنایع نساجى و تهیۀ پوشاک بوده و علاوه بر نساجی و قالیبافی پشم در زمینه های بافندگی گلیم ،جاجیم و توبره نیز پرکاربرد است.

15 هزار و 676 خانوار عشایری در خراسان جنوبی سالانه بیش از 7هزارتن گوشت، بیش از 9 هزار تن شیر وفرآورده لبنی،400 تن مو و کرک تولید می کنند.